Gönderen Konu: PlanetSide 2 Oyunu Tanıtım Videosu  (Okunma sayısı 8845 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
PlanetSide 2 Oyunu Tanıtım Videosu
« : Temmuz 27, 2012, 19:51:55 ÖS »

PlanetSide 2 Trailer

Drop in the middle of the war on Auraxis. Follow the path of one soldier as he powers through the battlefield determined to fulfill his mission. The war is raging, but his mission is clear. Death is No Excuse. The battlefield in the modern warfare epic first person shooter could make you a combat veteran or you could end up with a halo over your head. Just watch this epic trailer that shows you what it is like to go PlanetSide 2!

Çevrimdışı cezmikardas

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • http://www.cezmikardas.com
Ynt: PlanetSide 2 Oyunu Tanıtım Videosu
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2012, 10:16:38 ÖÖ »

Çevrimdışı MOZoner

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • moz
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2012, 15:58:02 ÖS »
bunuda blur yaptı sanırım,son zamanlarda yaptığı en iyi iş,kesinlikle.
blur=1 digicpic.=0

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #3 : Temmuz 30, 2012, 10:35:03 ÖÖ »
Şiddet... Şiddet... Şiddet!

Bir tane adam gibi salt eğlenceli oyun yok ya! Gelecek için savaşçı ve psikopat adayı çocuklar mı yetiştirmek istiyor bunlar? Dertleri nedir ya.

yeni nesil oyun konsolları çıktığında bir arkadaşım,

bu makineler sadece daha gerçekçi insan öldürmeye yarayacak gibisinden bir yorum yapmıştı... gidişat pekte farklı değil :(
  • 3D Generalist

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2012, 18:13:51 ÖS »
ikinizde haklısınız :)
  • 3D Generalist

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2012, 18:55:26 ÖS »
zaten haklısınız derken, çözümsüzlüğün farkındayım :) kim haklı olursa olsun çözümü zor bir konu

ne yalan söyleyeyim, oyun oynadığım yıllarda deli gibi sanal karakterleri öldürürdük ama gerçek hayatta öyle bir eğilimim olmadı

o yüzden eve wii aldım :) oyunlar öldürme konseptinden bir nebze olsun uzak...
en kötüsü puf diye yok oluyor düşmanların

+ + +

şöyle bir satırarasınıda paylaşmak isterim,

arkadaşım ile yaptığımız iphone oyunu apple tarafından, ofiste kan dökülmez diye reddedilmişti... aynı oyundan kanı çıkarttığımızda (şiddet unsurlarında başka bir değişiklik yapılmadan) kabul edilmişti...

demekki ne kadar inandırıcı/gerçekçi olursa insanı o kadar etkiliyor...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Joker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ağustos 03, 2012, 03:35:52 ÖÖ »
Bir kimsenin, bir şiddet filmini seyretmesi ile, bir şiddet sahnesi içinde yer alması çok farklı psikolojiler içerir.

Bu oldukça keskin bir tespit Mehmet! Tabii şimdi ben daha keskinini yapacağım o ayrı konu! :)

Gerçi bu kadar kesin tespitler yapabilmek için elimizde bu konuda yapılmış "bilimsel çalışmalar" olması gerekiyor ama yine de görüş belirtmekten zarar gelmez diye düşünüyorum.

Alper'in de senin de yazdıkların aslında bir anlamda aynı paralelde... İkinizle de hemfikirim.

Kaldı ki benim çocuğum yok ama olsaydı çok katı kurallarım olacağı kesindi... Yakın çevremde ki çocuklu ailelere öğüt vermekten dilimde tüy kalmadı!

Belirtmek istediğim;
Ben de aşırı (anlamsız) şiddet içeren oyunlara karşı olmama rağmen durumu senden bir adım daha öteye götürüyor ve şiddet içeren filmleri de aynı kategoriye koyuyorum. Sen, "bir şiddet filminin seyredilmesi ile şiddet içerikli bir oyunun içinde yer alma" eylemlerinin kişiye farklı psikolojiler kazandırdığını söylemektesin ben se ikisi de aynı şeylerdir diyorum.

Geçen gün Hürriyet gazetesinin sinema eleştirmeni Ömür Gedik (aslında yazılarını hiç beğenmem) Amerika da 21 Temmuz'da yaşanan şu Batman hadisesi ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse;
21 Temmuz'da ABD’deki Colorado eyaletindeki Denver kentine bağlı Aurora bölgesindeki Century 16 sinemasında gece 24.00’te Batman serisinin son filmi “The Dark Knight Rises”ın (Kara Şövalye Yükseliyor) ilk gösteriminde bir katliam yaşandı!

24 yaşındaki, 1.82 boyundaki James Holmes isimli gaz maskesi takan, çelik yelek giyinmiş saldırgan, izleyiciler filmi soluksuz izlerken önce gaz bombası atarak büyük panik yarattı. Saldırgan, daha sonra bir tüfek ve iki tabancayla sinema ekranın önüne geçerek izleyicilere rastgele ateş açtı. Aralarında Batman serisinin hayranı olan 12 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 12 kişi öldü, biri üç aylık bebek olmak üzere en az 59 kişi yaralandı.

Polis tarafından yakalanan James Holmes, ilk sorgusunda dengesiz hareketleri ile dikkat çekti. Kimliği sorulduğunda Batman serisinin kötü adamına atıfla “Ben Joker’im” diye yanıt veren Holmes, bir hastanede katliam yapmaya hazırlanan Joker karakteri gibi saçlarını kırmızıya boyamıştı. [goo.gl/HmxRe]

Şimdi bu olay üzerine Hürriyet gazetesi sinema eleştirmeni Ömür Gedik geçen gün bir yazı yayınladı, ilgili bölümünü özet olarak aktarıyorum;
-------------------------------------------
...Godard, “Bir film yapmak için tek ihtiyacınız olan bir kadın ve silah” demişti. Filmlerden kopya cinayetlere bir yenisi daha mı eklenmişti? Katliamı yapanın taktığı maskenin filmin kötü adamı Bane’den esinlendiği düşünülüyor. Ve ne yazık ki bu ilk değil.

- Cho Seung-hui, Kore filmi “İhtiyar Adam”ı (Old Boy) izledikten sonra Fairfax’da 32 kişiyi öldürmüştü... Evinde bulunan video günlüğünde filmden etkilendiğini kanıtlayan pozlar vardı.

- “Scream” filmi Belçika’daki bir cinayete esin kaynağı olmuştu.

- Oliver Stone’un “Katil Doğanlar”ı da (Natural Born Killers) lanetli filmlerden... Filmden kopya çeken sekiz cinayet işlendiği iddia edildi.

- 1993 James Bulger davasındaki çocuklar kurbanlarını Child’s Play 3 filminden esinlenerek öldürmüştü.

- Filmlerden kopya cinayetlerin en bilineni Stanley Kubrick’in 1971 filmi “Otomatik Portakal”’ı (A Clockwork Orange). Film, yönetmenin kendisi tarafından İngiltere’de vizyondan çekilmişti.

- Sıkı durun; 11 Eylül katliamı bile filmlerden kopya cinayetlere örnek gösterildi... Amerika’nın politik ve kültürel baskısından nefret edenlerin cevabı Hollywood stili bir katliamla gelmişti.

Asıl soru şu aslında, filmler olmasa bu cinayetler işlenmeyecek mi?

Oliver Stone filmlere atfedilen suça karşı çıkarken Twinkie savunmasını hatırlatır. San Francisco’lu politikacı Harvey Milk’i 1978 yılında öldüren Dan White savunmasında çok fazla Twinkie yediğini ve buna bağlı olarak yükselen şeker oranının dengesini bozarak cinayeti işlemesine yol açtığını söylemişti. Stone cinayetlerin arkasında film etkisi aramayı da buna benzetiyor, “Nasıl ki Harvey Milk cinayetinden Twinkie’yi sorumlu tutamazsak, filmleri de işlenen suçların nedeni sayamayız.” Uzmanlar sorunlu insanların bu suçları zaten işleyeceklerine işaret ediyor. Onlara göre şiddet içeren filmler sadece bu insanlara detaylar konusunda örnek oluyor. Ömür Gedik [goo.gl/Jlr2i]
-------------------------------------------

Film eleştirilerini sevmesem de güzel bir derleme yapmış Ömür Gedik.

Katliamları Film veya oyunlar mı çağırıştırıyor?
Bunu söylemek için oldukça detaylı analiz ve araştırmaların yapılması gerektiğine inanıyorum. Ama bu araştırmalar yapılıp sonuçlar açıklanana kadar ben de senin gibi çocukların ve gençlerin korunması, yaş haddi gözetmeksizin oyun ve film kiralayan/satanlara ciddi yaptırımlar uygulanması taraftarıyım.

Şimdi yazımın en başına dönüyor ve senden alıntı yaptığım kısmı da hesaba katarak işi bir adım daha öteye götürerek ben şu tespit de bulunuyorum (bilimsel olmamasına rağmen); Bir film karesinde ki şiddet sahnesi ile bir oyun düzeninde ki şiddet sahnesi, çocukları ve gençleri şiddete yöneltebilir ve onların akıllarına dahi gelmeyecek planları hazırlamalarına neden olabilir.

Tabii tüm dünya da olduğu gibi Türkiye'de de her türlü şiddet unsuru içeren film ve oyunların belirli bir yaş kategorisine göre satışının/gösteriminin yapılması yasalarla da kontrol altına alınmıştır ama uygulama da çok ciddi eksiklikler vardır.

İşe asıl konu da bu olması gerekir. Yasa çıkarılması değil, UYGULANMASI!

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2012, 09:36:47 ÖÖ »
evet... milyon dolarlık soru

"acaba o filmler/oyunlar olmasaydı, o cinayetler işlenmeyecek miydi?"
  • 3D Generalist

Çevrimdışı GARYOSAVAN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • GARYOSAVAN Youtube Channel
« Yanıtla #8 : Ağustos 03, 2012, 10:24:53 ÖÖ »
Madem izlediğimiz filmlerden etkileniyoruz TV'de travesti, transseksüel ve gayler olmasın. Onlara baka baka bizde onlar gibi olabiliriz. Buradan bu sonuç çıkıyor. Sabahtan akşama kadar profösörleri bilim adamlarını çıkarsınlar TV'lere herkes alim olsun.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Joker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ağustos 03, 2012, 18:37:09 ÖS »
Madem izlediğimiz filmlerden etkileniyoruz TV'de travesti, transseksüel ve gayler olmasın. Onlara baka baka bizde onlar gibi olabiliriz.

Benim yazımı okuduktan sonra bu sonuca vardıysanız oldukça üzülürüm. Lakin yazımda iki defa önemli bir detaya yer veriyorum; Filmlerin ve oyunların suçlu ilan edilebilmesi için şimdiye kadar yapılmış "Bilimsel bir çalışma" olmadığını vurguluyorum. (Okumadım/atlamışım demeyin sakın.)

Bakın kendi yazımdan alıntı yapıyorum;
...bu kadar kesin tespitler yapabilmek için elimizde bu konuda yapılmış "bilimsel çalışmalar" olması gerekiyor...

Şimdi ben bunu yazdıktan sonra kalkıp "film ve oyunlardan madem etkileniyoruz" gibi bir cümle kurmak oldukça yersizdir. Çünkü ben kişisel olarak bu konuda yapılmış "Bilimsel bir tespit" olmadığını beyan ettim ve altını çizerek ÖZELLİKLE belirttim.

Çünkü biliyorum ki her forum da yazılan yazıların arasından cımbızla kelime seçip onun üzerinden polemik yaratmaya hevesli pek çok insan var. (Sizi bunun dışında tutarım) onun için bir önceki mesajımda daha en başından yazdıklarımın kişisel görüşlerim olduğunu belirtip bilimselliğe dayanmadığını vurguladım.

Yazıma dönüp bakın, son düzenleme tarihi yoktur. Neyse o...

Yazımın içerisinde yer alan, filmlerden kopya çekilip işlenen cinayetlere verilmiş örnekler ise bir köşe yazarına aitdir ve link'i de mevcuttur. (Ömür GEDİK) Her açıdan olayı değerlendirmek için sözkonusu yazıdan alıntı yaptım.

Ama oyunlardan veya filmlerden etkileniyormuyuz/etkilenmiyormuyuz konusuna takılıp şunu kaçırıyorsunuz belki de;

Uncfilm (Mehmet bey) ve ben aslında şunu söylemek istiyoruz;
Biz kişisel olarak burada bir tehlike olduğunu sezinliyor ve buna kendimizce çok da agresif olmayan önlemler almaya çalışıyoruz.

Yazımda belirtmiştim benim çocuğum yok ama olsa idi kan gövdeyi götüren oyunlardan ziyade konusu spor veya mantık üzerine inşa edilmiş oyunları oynamasını tercih ederdim. Yasaklamak hiç bir zaman çözüm değildir kaldı ki arkadaşlarının evinde de çok rahatlıkla oynayabilir. Çocuğunuzu her an izleyemezsiniz. Yasaklamak tepki doğurur ve merak uyandırır.

Önemli olan karşındakinin çocuk olduğunu bilip, onun dilinden konuşup, kırmadan, ses yükseltmeden, kesinlikle şiddet uygulamadan ona zihinsel açıdan çok daha yararlı olabilecek belki de gelişimini yönlendirebilecek, spor'u sevdirecek türde oyunlara kanalize edebilmek kanımca daha önemlidir.

Her şeye rağmen kan gövdeyi götüren oyunlarda oynamak istiyorsa oyunlarda ki yaş sınırlamalarını da dikkate alarak doğru seçimler yapılabilir diye düşünüyorum.

Film veya oyunlar farketmiyor, şiddet sahnesi "şiddet sahnesidir"! Bir önce ki yazımda da "iki defa" belirttim; Şiddet sahnelerinin, şiddeti tetiklediğine dair şimdiye kadar yapılmış ciddi bir bilimsel çalışma bulabilmek güçtür. Varsa böyle bir bilimsel çalışma burada paylaşılsın, birbirimizi kırmadan farklı görüşlere saygı duyarak uzun uzun tartışalım ve ortak bir  payda da buluşalım.

Ben CG sektöründe olduğumdan dolayı en kan gövdeyi götüren oyunları bile incelemek, görsellik ve teknik anlamda ne gibi gelişmeler yaşanmış bilmek zorundayım. O açıdan piyasa da ne tip oyunlar var çok iyi bilirim. Hatta öyle oyunlar var ki başına oturduğunuzda ekranda ki kanları devamlı temizlemek için yanınızda bir de bez bulundurmanız gerekiyor! :)

Şaka bir yana film veya oyunlarda ki "şiddeti görmek, şiddetin içinde yer almak kişiliğimizi etkiliyor mu/etkilemiyor mu?" bu bilim dünyasının alanına giren bir konudur.

Elbette ki küçük yaş da fiziki şiddete maruz kalanlar üzerinde yapılmış bir takım bilimsel çalışmalar mevcuttur ve sonuçlar hiç de iç açıcı değildir. Bu şiddet madurları büyüdüklerinde kendi eş ve çocuklarına da şiddet uygulayabiliyorlar, bunları kısa bir araştırma ile Internet'den bulabilmeniz mümkün.

Önemli olan burada oyun ev filmler üzerine bir araştırma yapılıp/yapılmadığıdır. (Vardır diye düşünüyorum/olmaması imkansız...)

Sonuç olarak;
Kendi şahsım adına konuşacak olursam, bir şeyi yasaklamak yapılabilecek en son iştir. Ebeveynler açısından istenmeyen bir durumu engellemenin, "yasaklama eylemi uygulanmadan da" elde edilebileceğini belirtmek isterim. Bilinmiyorsa bir uzmandan yardım alarak öğrenilmeli lakin bir çocukla yüksek sesle konuşmak dahi bir şeddetdir.

Çevrimdışı Joker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ağustos 03, 2012, 18:37:54 ÖS »
Bu olaylarda sucu hemen filmlere veya oyunlara atmak, en dusuk egitim duzeyine sahip kitleye hitap eden ucuz bir yaklasim bence.
Benim yazımdan veya Hürriyet gazetesi sinema eleştirmeni Ömür Gedik'den alıntı yaptığım yazıdan böyle bir sonuç çıkarman oldukça yanlış Alper! Lakin yazımda da belirttiğim gibi ortada "bilimsel bir çalışma" yok! Ömür Gedik benzer olayları hatırlatmış ve ben ona rağmen bak ne demişim;
Katliamları Film veya oyunlar mı çağırıştırıyor?
Bunu söylemek için oldukça detaylı analiz ve araştırmaların yapılması gerektiğine inanıyorum.
Lütfen bunu atlamışım deme, sonradan eklenmiş değildir, yazım attığım gibi durmaktadır, son düzenleme tarihi yoktur.

Ha ben bunları sana değil genel anlamda medya için söylüyorum dersen anlaşırız yoksa gerçekten beni üzmüş olursun. Çünkü ben ne yazdığını çok iyi bilen birisiyim.

James Holmes Amerika'da isteyen herkesin rahatlikla sahip olabilecegi AR-15 otomatik tufegi ve bir pompali tufek ile 12 kisiyi oldurdugunde, suc filmlere ve video oyunlarina atiliyorsa ortada yanlis bir sey var demektir.
Evet bu konuya da değinelim o zaman;
Obama, Batman filminin gösterimi sırasında yaşanan katliamdan sonra silah satışlarına resmen savaş açtı! (Yaklaşan seçimleri riske ederek!)

Çünkü yaşanan katliamdan sonra silah satışlarında bir patlama yaşanmıştı. Obama'nın "silahların yeri savaş meydanlarıdır" sözleri de olaya eklenince insanlar silah satışlarına kısıtlama getirilme ihtimaline karşılık talebi daha da arttırdı.

Katliamın yaşandığı Colorado eyaletinde saldırıyı takiben üç günde içinde büyük bir silah satışı yaşandı. Eyalet ateşli silah almak isteyen 2 bin 887 kişiye silah ruhsatı verdi. Bu, içinde bulunduğumuz yılın herhangi bir üç günlük periyoduna göre yüzde 25’lik artış demek! Bir hafta öncesine göre ise yüzde 43’lük bir talep patlaması. Colorado’da bir silah eğitim kursu sahibi ise cuma gününden bu yana taleplerin iki kat arttığını söyledi. Florida, Oregon gibi diğer eyaletlerde de ruhsat talepleri büyük artış gösterdi.

Amerika'nın nüfusu 300 milyonu aşıyor ve ülkede, sivillerin elindeki kayıtlı silah sayısı 270 milyona ulaşmış durumda.

Sinemalarda da durum gergin. İzleyiciler arasında sık sık yanlış anlama ya da dikkatsizce sözler yüzünden kaos yaşanıyor. Arizona’da sarhoş bir izleyici yüzünden 50 kişi sinema salonundan kaçtı. Santa Monica’da Batman filminin 90’ıncı dakikasında iki genç kız çığlık atınca onlarca kişi salonu boşalttı. [goo.gl/F2utG]

Sayılarla ABD'de silahlanma :
- 314 milyon nüfuslu ABD’de bireylere ait tabanca sayısı yaklaşık 283 milyon.
- ABD Ordusu’na ait tabanca sayısı üç milyonun biraz üzerinde.
- Polis envanterinde bulunan ateşli silah sayısı 897 bin.
- 2010 yılında toplam sekiz bin 775 kişi bireysel silahla öldürüldü.
- ABD, yüzde 88.8’lik bireysel silah sahipliğiyle bu alanda birinci. (İkinci Yemen [%54.8], üçüncü İsviçre [%45.7], dördüncü Avustralya [%15]). Kaynak : goo.gl/Rtuz4

Sonuç olarak;
Tüm bu veriler direkt konumuzu ilgilendirmese de bir fikir verme açısından kayda değerdir.

Tekrar etmek istiyorum ki şiddet içeren oyun veya filmlerin çocukları ve yetişkinleri şiddete yönlendirdiğine dair "geniş kitleleri içine alan" çok ciddi bir "bilimsel çalışma" benim bildiğim kadarıyla yoktur. Tabii ki bu var olmadığı anlamına gelmiyor.

Keşke elimizde böyle bir bilimsel veri olsa da onun üzerinden olayı tartışsak. O gün gelene kadar herkes kendi kişisel görüşleri ve vicdanı ile başbaşa kalmak zorunda sanırım.

Çevrimdışı levent Bilgin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • character animator /director
« Yanıtla #11 : Ağustos 04, 2012, 00:08:21 ÖÖ »
Off topik...Dogru baslangic yapmak lazim ..Gercek insanlar Gercek can ve mal kaybi...Sizce nereden baslayalim ? Bilesik devletlerde Silah almak kolay bizde ehliyet .Onumuz bayram ..

İstatistiklere göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinin bilançosu 97 ölü, 3 bin 455 yaralı oldu.

http://www.habertor.com/Yasam-trafik-kaza-istatistiklerine-gore,-karayollarinda-en-fazla-can-kaybi-dokuz-gunluk-bayram-tatillerinde-yasaniyor-91822.html

Cok mu off topik ?

Çevrimdışı Joker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ağustos 04, 2012, 03:04:56 ÖÖ »
@Alper A.
Evet medya bu tip olaylar karşısında çok daha popülist bir tavır alabiliyor. Oyun ve sinema reklamlarından gelir elde etse bile bunu yapabiliyor!

@levent Bilgin
Her şeyi konuşuyoruz niye off topic olsun :)
Umarım bu bayram hız sınırları aşılmaz ve trafik kurallarına uyulur. Yoksa yine aynı haberleri okumaktan başka seçeneğimiz kalmayacak! Kazasız bir bayram olması dileğiyle...