Gönderen Konu: Color Correction önce mi olmalı yoksa sonra mı?  (Okunma sayısı 3831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KKpr

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Color Correction önce mi olmalı yoksa sonra mı?
« : Haziran 07, 2014, 21:27:08 ÖS »
Uzun zamandır aklımda olan bir soru idi. Yaptığım araştırmalara göre spesifik bir yol/çözüm/teknik bulamadım. Örneklendirerek anlatırsam daha iyi olacağını düşünüyorum.

Bir sahneniz var ne kadar uzun yada kısa olduğu önemli değil. Bu sahnenize set extention, keying, roto, 3D replacement v.b. bir kaç teknik uygulayacaksınız NukeX kullanarak. Fakat bunu yaparken RAW kullanarak yapmak istiyorsunuz çünkü final render'ı alırken hiç bir şekilde kalitede düşüş yaşamak istemiyorsunuz. NukeX J_Ops plug-in'i ile RAW ve DNG formattaki dosyaları açmanızı sağlıyor ve bunun üzerinde çalışabiliyorsunuz. Color correction'ı önce yapmanın bir avantajı yok bence çünkü NukeX içerisindeki yeni color correction node'u her ne kadar güçlü ve geniş yelpazede opsiyon barındırsa da bir Davinci Resolve değil. Eğer ham görüntü üzerinde compositing yaparsak final render'ımızı aldığımız zaman Davinci Resolve'da daha rahat çalışabileceğimizi düşünüyorum.

Wall of text olmadan uzun lafın kısası bu işin rajonu nedir? RAW ve DNG post'tan önce mi color correction yapmak lazım yoksa post'tan sonra mı?

Not: Umarım konu kilitlenmez.

/discuss

Edit: Şöyle bir edit düşeyim, sanırım öncesinde Davinci'de color correction yaptıktan sonra gene aynı RAW footage ile post'ta match etmek gerekiyor şimdilik çünkü plug-in RAW output vermiyor. Belki ileride gelir diye düşünüyorum ama genede tartışmaya açık bazı noktalar var ondan cevap vermek için acele etmeyin :P.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2014, 21:03:29 ÖS Gönderen: Kaan Kapar »

• Motion Graphic Artist

Çevrimdışı vintageAnimator

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Color Correction önce mi olmalı yoksa sonra mı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2014, 18:20:08 ÖS »
Bu gibi temel soruların en güzel cevabı aslında ciddi bir post prodüksiyon firmasında staj yapmak. İşin rajonunu internetten öğrenebilmek o kadar kolay değil. Yönlendirme gerekiyor. RAW ile çalışmak yerine ProRes4444 ile çalışmak gibi.

Türkiye'de bu işlerin nasıl yapıldığı ile ilgili, ve yukarıdaki bir çok sorunun cevabı aşağıdaki bir making of'da mevcut.

• 3D Generalist

Çevrimdışı KKpr

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: Color Correction önce mi olmalı yoksa sonra mı?
« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2014, 19:07:28 ÖS »
Video için çok teşekkür ederim. Böyle kaynakların olduğunu görmek çok hoşuma gitti ve ileride de devamının geleceğini umarım. Tekrardan teşekkür ederim.
  • Motion Graphic Artist