Aydınlatma (Işık) Teknikleri / Işık Hakkında Temel Bilgiler
[1] 2 3 4 5 Sonraki >
     
  3D bilgisayar grafiklerinde aydınlatmanın amacı az ya da çok gerçek dünyadaki aydınlatmayı elde etmektir. Aydınlatma, üretim sürecinin yani nesnelerin kamera tarafından görülmesini sağlayan temel işlevdir. Bu sayede monitörde 2 boyutlu olan bir resim 3 boyutluymuş gibi görülür.Fakat işlevi bununla da kalmaz, bir resmin kendi karakterini yansıtır. Farklı yöntemlerle aydınlatılan aynı sahne mutluluk, acı ve korku hisleri uyandırabilir ve bu sayede dramatik hale gelir. Sahnenin ruhunu yansıtan aydınlatma biçimi sayesinde aydınlatma, bir sahneyi ona bakan kişiye doğrudan yansıyan bir heyecanla doldurur.

Gerçek dünyayı sun'i olarak taklit etmeye çalışmak oldukça zor bir iştir. Bunun yanı sıra 3D render'ınız foto-gerçekçi olsa bile ona bakan insanların “vaaaaaaay” demesini sağlamayabilir. 3D render'ı foto-gerçekçi hale getirmek zor bir iştir. Onu gören insanlarda heyecan uyandırmaksa daha da zordur. Buna karşın sahnenizin ifade etmek istediği ruhun ne olduğunu iyi biliyorsanız bu etkiyi uyandırmak kolaylaşır.

Bu dersin amacı doğru aydınlatma teknikleri sayesinde foto-gerçekçi resimler elde etmektir. Bu teknikleri gösterirken ben Lightwave kullanacağım fakat bunlar herhangi 3D programlarda uygulanabilir.

IŞIĞIN BİLEŞENLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Her ışık kaynağı 4 farklı bileşene sahiptir ve bunlar sırasıyla ele alınmıştır.
· Intensity (Yoğunluk)
· Direction (Yön)
· Color (Renk)
· Size (Ebat)

Yukarıdaki terimlerin anlamlarının açık olduğunu düşünüyorum, fakat aşağıda bazı tarifler vereceğim. Bazı insanlar bütün bu terimleri “Işığın Kalitesi” başlığı altında toplamaktadır. Kaldı ki ışığın kalitesini sahnenin aydınlatılmasında doğrudan etkiye sahip bu 4 bileşen belirler.

Fotoğrafçılık dünyasından örnekler vermek istiyorum çünkü fotoğrafçılar aydınlatmanın üstadlarıdır ve ben de onların çalışmalarından çok şey öğrendim. Örneğin ışığın kalitesi doğal çevrede zaman zaman farklılık gösterir ve fotoğrafçılarda konularını gün içinde ortaya çıkan ışığın kalitesine göre belirlerler. Bazı fotoğrafçılar yalnızca gurub ve şafakta çekim yaparlar çünkü ışığın bu vakitlerdeki rengi çok güçlü, gölgesi uzun ve dramatiktir. 3D yazılımınızda bu tür bir ortamı taklit etmeye çalışabilir ve gerçekçi sonuçlar alabilirsiniz. Yandan aydınlatmalarda düşük açılı gelen ışık uygun olur ve buda sahneye gerçekçi 3 boyut kazandırır. Geriden aydınlatma ise nesne silüetlerinin önemli ölçüde ortaya çıkmasına neden olur.

Ben karakterlerimi genellikle dar açılı ışıklarla aydınlatırım ve bu sayede nesnelerimin gölgesi uzun olur ve parlak ışık yansıtırlar. Bu tür bir aydınlatma yeryüzü şekilleri için oldukça idealdir. Bunu siz de denemelisiniz.
Bulutlu havalar gibi kapalı aydınlatmalarda fotoğrafçılar çiçekleri yakından çekerler. Kapalı aydınlatma önemli bir bölgenin ışık kaynağı demektir (Lightwave'deki Area light ). Fotoğrafçılar bu tür ortamlarda genelde portre ya da natürmort (ölü doğa) çekim yaparlar. Bunun mutlaka dışarda yapılması gerekmez. Burada önemli olan “Büyük alan Işık Kaynağı”dır .

Şimdi ışığın 4 bileşenini açıklayabiliriz.
 
     
     
[1] 2 3 4 5 Sonraki >
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.