Aydınlatma (Işık) Teknikleri / Işığın Rengi
< Önceki 1 2 3 [4] 5 Sonraki >
     
 

IŞIĞIN RENGİ (LIGHT COLOR)

Faklı yönlerden gelen farklı yoğunluktaki ışık hüzmeleri nesnemizin şekillenmesinde büyük etkiye sahiptir. Aynı zamanda farklı şiddet ve renkteki ışık hüzmeleri nesnemizin şekillenmesinde, vurguda ve gölgede oldukça önemlidir.

Gelen ışığın rengi ışık kaynağına bağlıdır. Beyaz ışık mevcut bütün renkleri içinde barındırır. Beyaz ışık hüzmesi siyah ya da beyaz dışında bir yüzeye çarptığında rengi değişir. Eğer beyaz bir yüzeye çarparsa yine beyaz olarak yansır. Işığın rengi ne olursa olsun ışık hüzmesi siyah bir yüzeye çarparsa bu yüzey bütün ışığı emer ve yansıma olmaz. Bütünüyle siyah bir nesneye baktığınızda siyah görmemizin nedeni gözümüze ışık girmemesidir. Bunu anlamak için gözlerinizi kapatmanız yeter.

Resim 4.5'de beyaz ışık mavi yüzeye çarpıp yansımıştır. Mavi yüzeye mavi renk dışında bütün renkleri emer ve yalnız maviyi yansıtır. Dikkat ettiyseniz ışık geliş açısında yansımaktadır.


Resim 4.5

Başka bir deyişle bu mavi yüzeyin görülmesini sağlayan yansımış mavi ışıktır. Işığı yansıtacak rengin görülmesinde en önemli etken ışığın parlaklığı ve zenginliğidir. Örneğin parlak kırmızı lacivertten daha fazla yansıma yapar.

Farklı renklerin zaman ve uzay ilişkileri de vardır.  Lemme bu kelimelerin ne olduğunu açıklıyor. Uzaysal ilişki iki ya da daha fazla nesne arasındaki mesafeyle ilgilidir. Zamansal ilişki de zamanla ilgilidir. Star Trek'te “Zamanda Yolculuk” diye bir şey duymuşsunuzdur.

Mavi renk genellikle derinliği temsil eder. Filmlerin gece sahnelerinde hafif hoş bir mavilik vardır. Koyu mavi nesneler ise genelde arka planda yer alır.

Doygun (Satüre) renkler yakınlığı doygun olmayanlar ise uzaklığı ifade eder. Bunu anlamak için sisli bir sabahta neler gördüğünüzü düşünmelisiniz . Nesneler uzaklaştıkça renkleri de silik görünmeye başlar. Velhasıl genel kompozisyon kuralları içinde parlak doygun renkler ön, daha az doygun olanlar arka planda yer alır.

Gramps'in aşağıdaki çalışmalarını (5.1-5.3) inceleyin (David Maas tarafından modellenip dokulandırılmıştır. Bütün bu resimler Photoshop'ta farklı renklerde oluşturulan dokularla kaplanmıştır ve her biri günün farklı zaman dilimlerini yansıtmaktadır. Gölgelerin konumları değişmemesine rağmen farklı zaman aralıkları hissi uyandırmaktadır.

Resim 5.1
(Kuşluk Vakti)
Resim 5.2
(Kışın Öğle Vakti)
Resim 5.3
(Yaz Akşamı)

Sabah hissini uyandırmak için genellikle açık mavi kullanılır. Öğle için daha renkli ışıklar kullanılmalıdır. Gökten yansıyan mavi ışık da vardır ama pek kullanılmaz. Akşam ışığını belirleyense turuncu gibi sıcak renklerdir.

Aşağıdaki üç resmi inceleyin. İlk ikisinde gölgelerin konumu farklıdır. Resim 5.4 yazın öğlen, 5.5 ise akşam vaktidir. Fig 5.6 da dolunay vardır. Mavi ışık gece hissi uyandırmaktadır.

Resim 5.4 Resim 5.5


Resim 5.6
 
     
     
< Önceki 1 2 3 [4] 5 Sonraki >
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.