Aydınlatma (Işık) Teknikleri / Işık Kaynağının Büyüklüğü
< Önceki 1 2 3 4 [5]
     
 

IŞIK KAYNAĞININ EBATI (LIGHT SOURCE SIZE)

Sahnenin ruhunu yansıtan temel etmen ışık kaynağının büyüklüğüdür. Küçük ışık kaynağının gölgesi keskin ve belirgin olmakla birlikte resimde gerilim öğesi meydana getirir. Bunun en iyi örneği flaş ışığıdır.

Büyük ışık kaynakları daya yumuşak ve belirsiz gölgeler meydana getirmekle birlikte rahatlama hissi verir.

Fig. 6.1'deki Mr. Gramps'ı inceleyin. Burun ve kaş bölgesinin altında keskin gölgeler oluşturan küçük ve yoğun ışık kaynağı olduğu anlaşılmaktadır. Fig.6.1'de daha fazla hüzün ve umutsuzluk ifadesi vardır. Her iki resimde Mr.Gramps aynı ışıkla aydınlatılmaktadır fakat 6.2'deki ışık daha büyüktür.

Resim 6.1
Resim 6.2

6.2'deki daha büyük ve daha yumuşak ışık Mr. Gramps'a ümit ifadesi vermektedir, kaldı ki bu 6.1'de yoktur. Yüz model olarak aynı ifadeye sahip olsa da 6.2 daha ümitvar görünmektedir.

 
     

Bu uygulamayı hazırlayan, Sayın Amaan Akram'a gösterdiği ilgi ve destekten, sayın İsmail Köroğlu'na Türkçeye çevrilmesindeki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
 
Bu makale 65535 defa görüntülenmistir.
 
İlgili Adresler
       
       
       
Tartışma forumu
       
Hazırlayan:
     
     
< Önceki 1 2 3 4 [5]
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.