Hüseyin Yıldız ile söyleşi. / Hüseyin Yıldız'ı tanıyalım.
[1] 2 3 4 Sonraki >
         
  Merhaba Huseyin, Öncelikle röportaj teklifimizi kabul edip, zaman ayırdığın için kendim ve sinefx.com ziyaretçileri adına teşekkür ederim. Seninle tanışmamız uzun yıllar öncesine dayanıyor ve çalışmalarını yakından takip ediyorum. Yinede seni ve çalışmalarını takip edememiş okurlarımıza kendini tanıtırmısın?

İnsanın kendinden bahsetmesi çok zor.. Kısaca anlatmam gerekirse 1963 Malatya doğumluyum. Eğitimimi İstanbul'da tamamladım. 1980 yılında Deniz Harp Okuluna girdim. 1994 yılına kadar Dz.K.K. lığının çeşitli kademelerinde görev yaptım. 1996 yılından günümüze kadar 2D/3D artist olarak çalışmaktayım.

Resime merakım çok küçük yaşlardan başlar. 1982 senesinde yağlı boya ile tanıştım. Boyaların kokusu çok hoşuma gitmişti. Ama akrilik boyanın daha güzel koktuğunu hele airbrush ile kullanıldığında mükemmel olduğunu keşfettim. Yaptığım İllustrasyonlar daha çok bilimkurgu ağırlıktaydı. Chris Foss ve Jim BURNS'ün yaptığı kitap kapağı illustrasyonları beni çok etkilemişti ve onları taklit etmekteydim. Kendimi o kadar kaptırmıştım ki şimdi evimde, kitap kapağı tasarımını onların yaptığı 50 ye yakın ingilizce bilimkurgu kitap mevcut ve hiç birini okumadım.

Airbrush ile calışmak cok zevkli ama bir o kadar da zor bir işti. En azından undo su yoktu. 1995 yılında Laselle eğitim merkezinde Photoshop ile tanıştım. En azından ciğerlerim airbrush tan kurtulmuştu. 1997 senesinde 3.boyut multimedya şirketinde wacom tablet'i gördüğümde " - bu asrın buluşu olmalı" dedim ve yıllar geçtikçe wacom marka bir organım oldu. Şimdi Beylikdüzünde intuos 3 marka tabletle mutlu mesut yaşamaktayım...

Eğitim çalıştığın alanda gerekli mi ? Bu konuya nasıl bakıyorsun?

Akademik bir egitim almadım. Eskilerin tabiri ile alaylıyım. Eğitim almış olsaydım nasıl olurdunun cevabını ancak reenkarnasyon olayı gerçekse bilebilirim. Eğitimin önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Ama yinede bütün iş insanın kendisini nasıl yetiştirdiğine bağlı...

Hangi donanım ve yazılımları kullanıyorsun?

Şu an 3,0 GHz dual xeon, 3 GB RAM, 128MB pny qudro fx700 ve 23 inch Apple cinema hd monitorü olan konfigurasyon kullanıyorum. Alias Maya ve Adobe Photoshop kullandığım asıl programlar.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
[1] 2 3 4 Sonraki >
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.