Hüseyin Yıldız ile söyleşi. / Digital Matte Painting Nedir?
< Önceki 1 2 [3] 4 Sonraki >
         
  Digital Matte Painting, ülkemizde çok bilinen ve uygulanan bir yöntem değil. Digital Matte Painting nedir? Kullanım alanları ve uygulanma yöntemleri konusunda bilgi verebilirmisin?

Digital Matte Painting bana göre hayal gücüyle fotoğrafın birleşimidir. Geleceğin fotoğraf sanatıda diyebiliriz. Sadece fotoğraf kullanarak, istediğiniz etkiyi sağlamakta çoğu zaman zorlanıyorsunuz. Bu yüzden özellikle uygun görsel dökümanlar, minyatür maketler ve 3D uygulamaları birlikte kullanarak, çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Sinema ve reklam sektöründe başta olmak üzere bir Photoshop/Painterın girdiği tüm sektörlerde kullanılıyor.

Digital matte Painting'i bize bir örnekle açıklarsan çok memnun olacağız.

Maalesef benim kötü bir huyum var . Yaptığım işleri hemen geride bırakıyorum ve çok çabuk unutuyorum. Bu yuzden de arşiv yapma huyum yoktur. Genellikle işe başladığmda 30 layer'a kadar çıkıyorum bittiği zaman en fazla iki layer kalıyor, çoğunlukla bu da olmuyor. Bu yüzden aşamalı anlatacağım bir calışma maalesef yok. Fakat yaklaşık bir yıl önce cgchannel.com'a bir iş yollamıştım. Avusturalya'dan bir ziyaretçi, bana bir link yolladı ve yazdığı e-postada çok dolaylı ve çok kibar bir şekilde, işi kendi yaptıkları siteden yürüttüğümü ima etti. Bende bunun üzerine kendisine maya screenshot'ı yolladım ve detaylandırarak bir daha bu durumla karşılaşmamak için neyi nereden aldığımı gösterir bir çalşma hazırlayıp cgchannel'a yolladım. Sanırım bu örnek bu yazıyı takip edenler içinde açıklayıcı olacaktır.
   
         
 

 
         
 
Çalışmada yer alan bayan bir arkadaşım..Onun fotoğrafını, yine gökyüzü, çiçek ve bir ada fotoğrafını çalışmada kullandım. Mekanı genel hatlarıyla Alias Maya yazılımında modelledim ve Viewpoint gibi ticari 3D obje kütüphanelerinden yararlanarak render aldım. Gerisi hayal gücümle, Photoshop'da boyamaya kaldı...
 
         
  Genel olarak çalışma sisteminden bahsedermisin?

Çalışmalarıma genel olarak öncelikle işin concept art'ını hazırlayarak başlarım. Bu hızlı ve detaylar özensiz yapılmış bir çalışma olur. Mühim olan kullanacağım figürlerin kütlesel boyutlarını ve etkisini görmek ışığın neyin üzerinde dans edeceğine karar vermekdir. Ondan sonrası, elimdeki parçaları kesip biçerek ait oldukları yere koymaktan geçiyor. Eski çalışmalarım hariç hiç bir zaman yapılmış bir iş üzerinden ilham alarak gitmedim. İyi çekilmiş fotograflarda hep birşeyler ararım. Özellikle siyah beyaz olanlarda...

Ne kadar hızlısın ? Bu soru garip gelebilir ama en çok aldığım sorulardan biri. Hız önemlimi? nitelik mi? nicelik mi? Yoksa her ikiside mi önemli?

Bunun belli bir göstergesi yoktur. Projenin içindeki detaylara bağlıdır. Zamana karşı yarıştığım çok proje oldu. Burda mühim olan soğuk kanlılıktır. Mükemmel iş çıkartmaktan daha önemli olan işi bitirmektir. Mesela bir projede 2 haftada bitirecegim bir işi benden 3 günde yapmamı istediler. Ben kabul edilebilir bir düzeyde işi yetiştirmek durumunda kaldım. Kafamdaki iki haftalık versiyonu kimse görmediğinden aradaki farkı kimse fark etmedi. Kimse bana şurayı sallamışsın demedi. Çünkü süreye göre planımı iyi yaptım, ortaya çıkan resim bir bütünlük içeriyordu, yama yoktu.

Bence tamamıyle iyi brif alınmalı ve yönlendirme yapılmalı (ölümcül revizyonlardan kurtulmak için) işi parçalara bölüp zamana dağıtılmalı ve çok iyi planlama yapılmalıdır. Çalışırken insanın en büyük rakibi, yine kendisidir. İşinle kavga etmeden çalışırsan, yeterince hızlı olursun...
   
         
     
< Önceki 1 2 [3] 4 Sonraki >
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.