Hüseyin Yıldız ile söyleşi. / Yeni başlayanlara tavsiyeler..
< Önceki 1 2 3 [4]
         
  Şu anda eminim ki bu röportajı okuyup, bende bu tür çalışmalar gerçekleştirmek istiyorum..kendimi geliştirmek istiyorum diyen arkadaşlarımız vardır.. Bu arkadaşlarımıza ne önerirsin? Dikkat etmeleri gereken konular nelerdir? Ne yapmalarını tavsiye edersin?

Eğer bir sanat eğitimi alıyorlarsa bunun onlar için çok önemli bir süreç olduğunu unutmasınlar. Bunu çok iyi değerlendirmeliler. Zaman çok önemlidir.

Matte Paintingle uğraşmak isteyenlere tavsiyem mutlaka bir 3D programı öğrenmeleridir. Bu sayede bazen 3 günlük bir işi 1 günde halledebilirler. Bence ne durumda olduklarını anlamaları için beğendikleri bir fotoğrafı alıp ondan hiç bir şeyi kopyalamadan boyamaya çalışsınlar. Eğer benzetemedilerse detaylara daha dikkatli bakmalılar. Zaten amaç bir fotoğrafın genel ışığını değiştıririp içine birşeyler (3D renderlar, başka fotoğrafik parçalar veya direkt elle boyayarak) koyabilmektir. Bununla birlikte concept art bence matte paintingden de önemlidir. Çünkü projenin ruhu burda oluşturulur. Renkler, matte painting'e yol göstericidir.

Hayal gücü çok önemlidir. Tavsiyem bence yaşadığımız dünyaya gerçekten BAKMAYA ÇALIŞMAKTIR. Hayal gücünüzü detaylar zenginleştirir...

Etkilendiğin ilham aldığın, örnek gösterebileceğin sanatçılar var mı? Kimleri beğeniyorsun?

Matte painting konusunda Yanick Dusseault'u çok başarılı buluyorum. Lord of the Rings 3 teki yokluğu çok belliydi. Bunun yanında Jim Burns, John Harris, Chris Foss, Craig Mullins ve her işiyle beni çok etkileyen Micheal Whelan'ı sayabilirim.

Geleceğe dönük planların neler?

Konulu bir illustrasyon kitabı çıkarmayı cok istiyorum... Kitabın büyüsü başkadır. Yıllardır kurduğum bir hayal, vakit buldukça ugraşıyorum. Yeni Zelanda'da yaşamayı ve Weta Digital'de çalışmayı cok isterdim..

Umarım planlarını birbir gerçekleştirirsin...
Internetle aran nasıl? vakit ayırabiliyormusun?


Bir proje üzerinde çalışırken internete vakit ayıramıyorum.. İnternette bir kaç siteyı takip ediyorum. SineFX' te bunlardan biri. Forumlara katılıyorum ama maalesef şimdilik tribünde oturmayı tercih ediyorum...

Son olarak söylemek istediğin, ismini anmak istediğin birileri varmı?

Bu zamana kadar bir çok insanla tanıştım ve birlikte çalıştım. Olumlu veya olumsuz yanlarıyla bana bir çok şey kazandırdılar. Hepsine tek tek çok teşekkür ederim. Özellikle birini soylemem gerekirse meslek yaşamımda ana kırılmalara neden olan eskiden Sinefekt'te 3D animator olarak çalışan şimdilerde evinin kadını olup çocuk yetiştiren Yasemin ÜLGEN MULUK'a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum...

Bizde bu güzel sohbet ve ayırdığın zaman için sana çok teşekkür ediyoruz Hüseyin... Başarılarının devamını dileriz..
 


 
         

 
Bu makale 14276 defa görüntülenmistir.
 
İlgili Adresler
       
       
       
Tartışma forumu
       
Hazırlayan:
     
     
< Önceki 1 2 3 [4]
 
Bilgisayar Grafiği ve Sayısal Efekt sitesi   © 2004-2010 | SineFX - Tüm hakları Saklıdır
Bu sitede kullanılan tüm logo ve ticari markaların hakkı, sahiplerine aittir. Ziyaretçilerin sitede olsun, forumlarda olsun yolladıkları mesajlardan, mesajı yollayanlar sorumludur. Sitedeki diğer yazılar, uygulamalar sineFX sitesinin izni olmadan kullanılamaz.
Şikayet ve önerileriniz için site yönetimine e-posta ile ulaşabilirsiniz.