Gönderen Konu: Seam Carving - İçeriğe göre otomatik boyutlandırma  (Okunma sayısı 2932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

  • Boş İşler Bakanı
  • Uzman
  • *****
  • İleti: 4811
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
Seam Carving - İçeriğe göre otomatik boyutlandırma
« : Ekim 03, 2007, 11:35:22 ÖÖ »
Siggraph 2007′de sunumu yapılan yeni yöntemlerden biri sayesinde, resmin yeniden boyutlandırılması durumunda (küçültme/büyütme), sizin belirlediğiniz önemsiz yerler silinerek (ortaya çıkararak), sadece önplana çıkmasını istediğiniz unsurların izleyiciye aktarılabilmesi sağlanabiliyor. Seam Carving olarak adlandırılan bu teknik sayesinde, bir web sitesinde tarayıcınızı daralttığınız zaman nasıl yazılar yeniden şekilleniyorsa, resimlerinde aynı şekilde yeniden boyutlandırılması mümkün. Aşağıdaki videoyu izlediğiniz zaman sanırım, anlatmak istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

<object width="640" height="385"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vIFCV2spKtg&fs=1&start="></param> <param name="allowFullScreen" value="true"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/vIFCV2spKtg&fs=1&start=" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="640" height="385" wmode="transparent"></embed></object>

Photoshop’un ve birçok resim düzenleme yazılımının bir sonraki sürümünde yer alması beklenen bu özelliği, kullanmak için beklemenize gerekte yok. Rsizr adlı online araç, seamcarving özelliği sunuyor ve istediğiniz zaman kullanımınıza hazır.

http://rsizr.com/    Resimlerinizi yükleyip Seam Carving yöntemini kullanarak yeniden boyutlandırabilirsiniz.

http://www.seamcarving.com/   SeamCarving yöntemi konusunda ayrıntılı bilgiler.

Not: Bu bilgi notlarımdan aynen kopyalanmıştır.


  • 3D Generalist