Gönderen Konu: video texture  (Okunma sayısı 4243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agartafilm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
video texture
« : Aralık 07, 2005, 11:56:15 ÖÖ »
Belki bi çoğunuza basit gibi gelebilir bu soru ama bende daha çok yeniyim 4d de ve problemim şu... daha önce animasyondaki nesnelere videoyu rahatlıkla yerleştirebiliyordum ve bi problem yoktu ama,şu anda video görüntüsü yüklediğim zaman meterial editordeki iconda simsiyah bi şey çıkıyor ve video texture simsiyah görünüyor. Sanırım problem şu geçen gün bir aşka programda ihtiyacım olan codec'i yüklediğimde codecler çakışma yaptı ama şimdi nasıl düzelteceğimi bilmiyoum. YArdım edecek biri varsa lütfen acil cevap göndersin, yoksa jenerikler elimde patlcak!

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
video texture
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2005, 12:23:29 ÖS »
Eğer bir videonun hangi codec ile çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, videonun özellikleri (properties) bölümünden bu görülebilir. Ama çok daha kolay ve hızlı olarak görmenizi sağlayan yazılımlarda var.. Gspot bunlardan bir tanesi ve en bilinenidir...

http://www.headbands.com/gspot/download.html

Bu yazılımı kurduktan sonra, cinema4D'de açılmayan yazılımların codec'ini kolayca öğrenebilirsiniz. Bir sonraki adım da bu codec'in sisteminizde yüklü olup olmadığını, kontrol edebilir ya da videonun istediği codec'i direkt olarak kurabilirsiniz.

Codec'ler genelde windows altında system32 klasöründe yer alır. Uninstall imkanınız yoksa buradan silme yoluna gidebilirsiniz.

Not: Bir numaralı altın kural -- sisteminize bilmediğiniz codec pack'ler yüklemeyin.. Çünkü bu codec packlerin çoğu virüs içeriyor ve uyumsuz dosyalar sebebiyle sisteminizin multimedya özelliklerine zarar verebiliyor. Bence herkes bu konuya azami özen göstermeli...

Kolay gelsin...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı agartafilm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
video texture
« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2005, 12:38:19 ÖS »
Cvbına teşekkür edrim ama bu avi dosyalarını istediği codecler benim bilgisayrımda zaten var ama ben avi dosyalarını yalnızca maxonda göremiyorum. Mpegler de dahil göstermediği görüntülere...

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
video texture
« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2005, 13:02:48 ÖS »
Şimdi durum biraz daha karıştı... Öncelikle Cinema4D'yi 15 yıl kadar Amiga'da görmüştüm :) sonrasında hiç çalışmadım. Eğer cinema4D'den kaynaklanan bir sorunsa yardımcı olamayacağım..

Fakat cinema4D gibi farklı platformlarda çalışan yazılımlarda sıkça karşılaşılan bir sorun belkide sizin içinde geçerlidir. Hem Mac OS hem de Windows destekleyen yazılımların çoğu video ya da multimedya bileşenlerini Quicktime üzerinden sürmeyi tercih ederler. Quicktime'ın hem windows, hem de MacOS'da desteklediği codec'ler farklı olabildiğinden, windows sisteminde siz videoları izleyebiliyor olsanız (mediaplayer üzerinden) bile kullandığınız yazılım quicktime üzerinden sürdüğünden ve quicktime o codec'i desteklemiyorsa sorun olabilmektedir. Belki uzak bir ihtimal ama son zamanda quicktime'ı terfi ettirmişseniz ya da quicktime üzerinde düzenlemeler yapmışsanız, kullandığınız Cinema4D sürümü ile uyumsuzluk yapabilir. Birde eski sürüm quicktime (daha önceden sorun yok dediğiniz için eski sürüm) yükleyip ne oluyor test edebilirsiniz. Bunun dışında aklıma pekte farklı birşey gelmiyor :( üzgünüm...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı agartafilm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
video texture
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2005, 13:30:27 ÖS »
ok. galiba sorun bu çünkü Quick time ları oynatıyo... teşekkür ederim.
eski sürü quick time lardan birini tekrar yüklersen hallolabilecek bi şeymi?
(Denemek lazım di mi?) biraz da kendi kendine kurcalıyarak bulmak lazım!

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
video texture
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2005, 13:36:26 ÖS »
Eğer quicktimelar oynuyorsa dediğim gibi, cinema4D videoları quicktime üzerinden oynatıyordur. Videoların codec'i Quicktime'da olmadığı için cinema4D sorun çıkarıyor olabilir. Cinema4D'nin preferences vs. içinde videoların hangi arabirimle oynatılacağıyla ilgili bir düzenleme varsa onu araştırın. Bir zamanlar commotion yazılımında bu tür bir düzenleme vardı. Eğer yoksa elinizdekileri quicktime'a dönüştürmek ya da fake quicktime yapmak gerekir (frameserver - ama karışık iş).
  • 3D Generalist

Çevrimdışı agartafilm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
video texture
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2005, 17:05:13 ÖS »
Quick timeda kurdum ama hala olmyo.İmdaaaaaat! :agla: