Gönderen Konu: Türkçe Blender Dersleri  (Okunma sayısı 18712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Türkçe Blender Dersleri
« : Aralık 01, 2012, 16:51:54 ÖS »
Herkese Merhaba,

uzun süredir Türkçe ders sıkıntısı çeken Türk Blender kullanıcılarının isteği üzerine Dionne Theakston'un Blender ile ilgili bloğunda kendi Türkçe Derslerimi yayınlamaya başladım.
Uzun bir ders listesinin yarısına kadar gelebildim. Şu ana kadar 16 ders yayınlandı ve devamı gelecek. Mutlaka.

Blender Goodies isimli sitemizde dersler yayınlanmaktadır:

http://blendergoodies.com/cafe/#

Blender'ın resmi sitesi:

blender.org

Çevrimdışı VerteX

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkçe Blender Dersleri
« Yanıtla #1 : Aralık 01, 2012, 18:33:32 ÖS »
Merhaba, çok güzel bir çalışma.
Zaten genel olarak bu sektörde Türkçe ders sıkıntısı var.
Bu sorunu gidermek adına başlattığınız çalışma çok anlamlı, tebrik ederim.

Çevrimdışı escapethelife

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Aralık 01, 2012, 19:59:34 ÖS »
Güzel çalışma olmuş emeğinize sağlık. Fakat tutorial sekmesi biraz karışık gibi duruyor. Liste halinde yapsaydınız olabilirdi. İlk dersten başlayarak sırasıyla olacak şekilde. Yinede güzel. Devamı gelir umarım.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #3 : Aralık 02, 2012, 00:44:44 ÖÖ »
ileride blender tüm 3d proğramları gececek galiba.

Çevrimdışı Realist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Aralık 02, 2012, 03:44:22 ÖÖ »
Birisi beni Blenderi, 3ds Max'in yerine kullanabileceğime ikna edebilse. 3DS Max ile karşılaştırdığımda ne durumda olduğunu yeterince öğrenmeden anlamak zor görünüyor. Doğrusu yeni bir program öğrenmeye başlamak ciddi bir karar. Programın beklentilerimin altında kalması boşa zaman kaybı ve yıpratıcı olabilir.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #5 : Aralık 02, 2012, 12:10:17 ÖS »
blenderın açık kaynak kodlu olması, dünyanın hertarafından blender ı geliştirmek için can atan kullanıcıların olması (zamanım olsa ve blendırı kullansam bende düşünürdüm), her 3-5 ayabir yeni bir sürümünün cıkması en büyük artıları. içeriğini cok fazla bilmiyorum ama  eksiklik adına ne düşünüyorsan onu düşünen ve geliştiren birilerininde olduğu kesin. zaman geçmeden eksiklik dediğin özellik  blenderın yeni sürümüne dahil oluyor. Bunun için bile maxe fark atar.

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2012, 16:39:17 ÖS »
blenderın açık kaynak kodlu olması, dünyanın hertarafından blender ı geliştirmek için can atan kullanıcıların olması (zamanım olsa ve blendırı kullansam bende düşünürdüm), her 3-5 ayabir yeni bir sürümünün cıkması en büyük artıları. içeriğini cok fazla bilmiyorum ama  eksiklik adına ne düşünüyorsan onu düşünen ve geliştiren birilerininde olduğu kesin. zaman geçmeden eksiklik dediğin özellik  blenderın yeni sürümüne dahil oluyor. Bunun için bile maxe fark atar.

"değişken yapı" bazen negatif etki yaratıyor... yeterli kullanıcı kitlesi oluşamayabiliyor yada varolan kullanıcılarda bir ileri iki geriye sebep oluyor

köklü yazılımları detaylı incelediğinde arayüz ve/veya çalışma mantıklarının eski sürümlerinden bu yana benzer olduğunu göreceksin...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2012, 16:42:51 ÖS »
kısa zamanda gelen bu kadar çok yorum için teşekkürler, site arayüzü biraz daha blenderguru.com'unkinden kopya çekilerek yapıldı desek yalan olmaz :) .
eh, madem ikna edilmek istiyorsun Realist, al sana bir list :D :
-Yunus'un dediği gibi açık kaynaklı olduğu için bizim Türk siyasetçiler gibi her dakka başka bir şekle giriyor :D .Sürekli gelişiyor yani.
bir örnek olarak şunu söyleyebilirim: en son ki Blender sürümü 15 Ekim'de çıktı ( BLender 2.64 ). bir sonraki sürümün geleceğini haber veren test sürümü ise 30 Kasım'da geldi ( Blender 2.65 ) .
-Bana öyle bir özellik söyleyin ki Blender'da olmasın ve 3D max'da olsun, hehehe :D .
-Blender, Blender Foundation'ın her yıl hazırladığı kısa filmler sayesinde kısa filmlerin çekimi sırasında inanılmaz bir gelişme kaydediyor. hatta en son tears of steel kısa filmi yayınlandı. bu sayede son zamanlarda yeni blender sürümü çok hızlı bir şekilde çıkar oldu.
BLender Vakfı'nın yayınladığı kısa filmler ve bir Blender showreeli:

1- Big Buck Bunny, ilk animasyon filmi:

2- Elephants Dream, ikinci animasyon filmi, gelişim var, değil mi? :)

3- Sintel, Üçüncüsü, :( . çok acıklı bir sonu var. mutlaka izleyin :( :( . bu kısa filmi yapmak için Blender FOundation yaklaşık 8-9 blender sürümü yayınladı. aynı zamanda blender 2.50 sürümü dünyanın en iyi program güncelleme ödülü kazandı :) .

ve dördüncüsü... ve son çıkanı. kamera tracking, gerçekçilik ve hayal gücü.... aksiyon ve komedi ! ( blender'dan komisyon almıyorum, blender'ı seviyorum :D.)

Tears Of Steel. Blender'a Cell Fracturing, Kamera Tracking ve Cycles gibi devrim yaratan ( blender camiasında ) özelliklerin eklenmesine yardımcı oldu.

Blender Showreel 2011:

...
...
...
...
...

- Daha bitmedi, Blender'ın yaklaşık 13 yıl boyunca çamur yemesine sebep olan özellik renderlarının iğrenç olmasıydı. Cycles render motoru ile bu da düzeltildi.
- yaklaşık olarak  blender 2.68 sürümünde cycles'ın tüm eksikleri tamamlanacak ve kararlı bir render motoru haline gelecek.
- Blender sadece 122 MB!
- eh artık benden sonra TÜrkçe ders sıkıntısı da olmayacak, ingilizce derseniz yüzlerce ders var. bkz.: blender guru, blender cookie, blender nerd, blender diplom, blender art magazine, blender tuts, ve daha bir çok youtube kanalı ( sitesi olmayanlar ) .
- blendertr.com ile de blender'ın Türkiye'deki açığıda kapatılmış olunuyor.

eh işte, açık kaynağın 3D alanındaki babası Ton Roseendal'a Blender gibi bir harika projeye imza attığı için teşekkürler.

blendertr.com'da da blender.org ( blenderın resmi sitesi )'dan çevirisini yaptığım şu makaleyi bulabilirsiniz:

Blender tarihi gelişimi:

http://blendertr.com/viewtopic.php?f=36&t=2776

son olarak blender art gallery, ve arşivi:

http://www.blender.org/features-gallery/gallery/art-gallery/

Arşiv:

http://www.blender.org/features-gallery/gallery/archive/

Arayüz konusunda Herhap hoca haklı, Blender 2.49 dan sonra blender 2.50 çıktı ve arayüz tamamen farklıydı. o biraz sıkıntı oldu eski kullanıcılıar için, bir de blender sürekli büyüyen bir program olduğu için mesela 5 ay ara vermeye kalksanız sanki blender bambaşka olmuş gibi oluyor. ama yine de mesela blender 2.5'in çıkacağı daha 2008'de bildirilmişti, yani iki sene önceden. artık karar size kalmış,

saygılarla.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #8 : Aralık 02, 2012, 17:41:50 ÖS »
Tebrikler dr.Manhattan, çok güzel bir çalışma ortaya koymuşsunuz...

Blender hakkında iyi şeyler ve övgüler dile getirmeye gerek yok. Kendini ispatlamış bir yazılım. Benim en takdir ettiğim yönüyse, açık kaynaklı olması nedeniyle, yeni hangi teknoloji açık kaynak olarak yayınlansa hemen Blender'da uygulanıyor olması. Hiç bir yazılım bu açıdan Blender ile yarışamaz sanırım...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #9 : Aralık 02, 2012, 19:07:19 ÖS »
gelişmesine diyecek yok ama "değişmesi" problem olabiliyor gerçekten... bide alışılmışın dışındaki yapısı... şahsen 2-3 kez zorlamama rağmen beceremedim kullanmayı... küstüm bıraktım :)

sonrasında daniel martinez lara 'nın blender arayüzünü maya'ya çeviren moduna denk gelmiştim... (statik arayüzün yerini esnek arayüzün aldığı sürümü ile beraber... sürüm numarasını hatırlamıyorum ama) demekki bu derdi tek çeken ben değilim demiştim :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Realist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Aralık 02, 2012, 20:55:23 ÖS »
Aynı dertten bende muzdarib olmuştum. Bir MAX kullanıcısı olarak bazen dışarıdan maya veya Cinema4D projeleri geldiğinde ihtiyacım olan düzeltmeleri  el yordamıyla kurcalıyarak hallediyorum. Bu programların mantıklarını anlamak nispeten kolay. Ama Blenderin içinde kendimi dil bilmez turist gibi hissediyorum. Bence blender arayüz tasrımı olarak artık standart olarak kabul edilen bu temel programlardan birine yaklaştırarak kullanıcı geçişlerini daha kolay hale getirebilir.

Çevrimdışı Positive ~ Emre

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Portfolio
« Yanıtla #11 : Aralık 02, 2012, 21:22:50 ÖS »
Belki layout denen olayın bile patenti, lisansı falan vardır? O nedenle beklediğiniz arayüzlere ulaşmanız zor olabilir. Böyle şeylerin de patenti oluyor mu onu bilemiyorum tabi ama aklıma geldi yazayım dedim.

Bu arada açık kaynak olayına çok önem veriyorum. Bana göre, ücretli yazılım satan insan sokaktaki herhangi bir insanken, açık kaynak yazılım yapan kişi çok yakın arkadaşım gibidir. Yani kendime daha yakın hissediyorum. Bunları geliştirip herkesin kullanımına sunmak önemli bir fedakarlıktır. Bazen sırf bu işi yapanların arasında olmak için "keşke programlama bilseydim" dediğim oluyor. Ama denedim de web programlamayı bile doğru düzgün çözemediğim için o yollardan geri döndüm.

Blender'a gelirsek. Ben bunu bir defa kurup kullanmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Ama o zamanlar Maya'ya da başlamış değildim ve 3D kavramına pek yabancı sayılırdım. O nedenle kısa süren bir kurcalama macerasından öteye geçememiştim. İlerde tekrar bakınmayı düşünüyorum. Gerekirse sırf feedback ve development için.

Çevrimdışı ömer tatlısöz

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.omertatlisoz.tumblr.com/
« Yanıtla #12 : Aralık 02, 2012, 21:31:19 ÖS »
Blender hakkında birşey bilmememe rağmen böyle güzel hizmet için bende tebrik ediyorum...

Çevrimdışı dr. manhattan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Aralık 02, 2012, 23:56:14 ÖS »
Blender ilk açıldığında kısayollar kolay kavransın diye mayanın kısayollarının blender a uygulanmışversiyonunu seçebiliyorsunuz. mesela WERT ( idi sanırım ) ile döndürme haraket ettirme büyütme gibi şeyler yapıyorsunuz.
açık kaynak iyidir yav, blender adamı kasmayan bi şey, reklamını yapmak giib olacak ama ( eh zaten işimiz bu :) ) mesela çok fazla kısayol var, three D max de yarım saatlik işi 15 dk de yaparsınız.

Çevrimdışı yunusbbayram

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • yunusbuyukbayram
« Yanıtla #14 : Aralık 03, 2012, 00:03:14 ÖÖ »
Birde en dikkat cekici yanı ucretsiz oluşu. gönül rahatlıyla kullanıyorsun hicbir iç sıkıntı çekmiyorsun. (bunu 3boyut kullanıcılarının tahmini yüzde doksanının cracklı yazılım kullandığını düşündüğüm için söylüyorum)Her sürümü ve yeniliği dört gözle bekliyorsun nede olsa ücretsiz. Realist'i ikna edeyim derken kendimi ikna ettim galiba :)

Çevrimdışı Realist

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Aralık 03, 2012, 00:12:37 ÖÖ »
Örnek filmleri izledim hepsi de oldukça güzel işler. Taktir edersiniz ki bunların hepsi profesyonel ekiplerin ve yetenekli artistlerin en öne çıkmış çalışmaları. Bu tür işleri referans olarak kabul ederken dikkatli olmak gerekir. Programın asıl marifeti  çok yetenekli olmayan ve yerel çalışan insaların elinde ne kadar etkili olabildiğidir. Bir 3d programın yetenekleri, pratikliği, yaratıclığı destekleme kabileyeti, her seviyedeki ihtiyaca cevap verebilmesi çok önemli. Programda kendimi geliştirip daha fazlasına ihtiyaç duymaya başladığımda program bunları karşılayabilmeli. Hem de amatörler için anlaşılır, pratik, user friendly  olmalı.
Okuduğum kadarıyla 3DS Max'da olan her özelliğin blenderde karşılığının olduğu söyleniyor.

Çevrimdışı a_iverson

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Aralık 03, 2012, 02:04:07 ÖÖ »
Bir ara baya baya Blender öğreniyordum ta ki Modo ile tanışana kadar. Blender'ın şu seçim işlemini farenin sağ tuşuyla yapıyor olmasına bir türlü alışamamıştım. Sol ile tıklayıp cursorun yerini değiştiriyordum bazen. Gerçi cursoru da tam çözebilmiş değilim. Gereksiz gibi bence. Kullanımı zor geldi bana o yüzden bıraktım. Modo ve Cinema 4D daha kolay. Şimdilik bunlarla devam ediyorum. Ama Blender halen pc'de duruyor. Sonuçta ücretsiz ve boyut olarak da oldukça düşük. Her yeni sürümü çıktığında indirip denerim :)