Gönderen Konu: 11second Ekim ayi animasyonum.  (Okunma sayısı 5305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
11second Ekim ayi animasyonum.
« : Ekim 30, 2007, 00:25:17 ÖÖ »
Merhaba arkadaslar, kisa vakit kalmasina ragmen (ay sonuna kadar) bu ayki yarismaya da katilmaya karar verip bir seyler yapmaya calistim, yorumlarinizi elestirilerinizi ve onerilerinizi bekliyorum. Sevgiler..

<object width="640" height="385"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/mC6gw_fhSCg&fs=1&start="></param> <param name="allowFullScreen" value="true"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/mC6gw_fhSCg&fs=1&start=" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="640" height="385" wmode="transparent"></embed></object>

Çevrimdışı Varış

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: 11second Ekim ayi animasyonum.
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2007, 00:42:38 ÖÖ »
Çok iyi olmuş. Eline sağlık.

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2007, 01:32:12 ÖÖ »
Çok sağolun yorumlarınız için. Ismail, yarışmada ilk 20 ye girersem iyidir benim için. Yani.. Bir çoğu zaten Animation Mentor' dan çıkma. O seviyeye daha yolum var. Ama ilk 30' unda altına düşmem heralde eğer 60 civarı katilimlık yarışma olursa.

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2007, 03:04:16 ÖÖ »
Cok sagol Ismail. Ne olacağı belli olmaz gerçi oylamada. Bu yüzden oylamayı çok seviyorum. Bir önceki ayın birincisi geçen ayın 40' ıncısı falandı.. Böyle ilginç sonuçlarda çıkabiliyor bazen.

Animasyon seviyesi olarak, Disney prensipleri ve onun Pixar yorumu genelde ölçü olduğu için yolum uzun. Ama animasyonumu beğenmen önemli. Izleyiciye keyif verecek animasyonlar yapmaya çalışıyorum, animasyonun en temel noktası da budur, ne timing ne poz aslında, "appealing" dir olay, animasyonun kendi içindeki ahengiyle seyirciyi cezbetmesi gerekiyor.Mesela ben eski disney çizgi filmlerini izlerken kelimenin tam manasıyla "zevk" alıyorum, yani otur izle sabahtan akşama kadar.

Yani şu yaptığım animasyon mesela. Izle, adamın bir derdi var anlatıyor, bu sırada tuhaf hareketler yapıyor, ya diyeceksin ki "bu ne yapiyor yahu?", Ya da "haha olaya bak ya.." Seyirciye ikincisini dedirtebildigin zaman başarıyorsun.

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ekim 30, 2007, 04:00:42 ÖÖ »
Çok iyi gözlem Ismail. Sempatiklik ve şapşallık en kullanışlı silahlarımızdan biri belirttiğin gibi. :)

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2007, 06:30:11 ÖÖ »
Ufak tefek düzeltmeler:

<object width="640" height="385"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tUln_drhio4&fs=1&start="></param> <param name="allowFullScreen" value="true"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/tUln_drhio4&fs=1&start=" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="640" height="385" wmode="transparent"></embed></object>

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2007, 10:50:33 ÖÖ »
eline sağlık. çok iyi ne kadar sürede çıkardın bu çalışmayı.bir de yaparken referans görüntü yada storybord kulanıyormsun?
bir de bu karakterin rigi hakında bir bilgin var mı, kurulumu  hakkında.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2007, 20:40:52 ÖS »
birde animasyon konusunda ders aldın mı? kurs yada öylesi bir eğtim aldınmı. merak ettim işlerin oldukca i iyi duruyorlar.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ekim 30, 2007, 21:04:18 ÖS »
3 günlük çalışma en sondaki. Vucut mekaniği fazla olmadığı zamanımın çoğunu acting' e ayırdım, öyle de yapmam gerekiyordu zaten.

Animasyona başlarken ne kadar kaynak varsa değerlendirmek gerekiyor tabii ki. Kullanılacak ses klibindeki sesin sahibinin görüntüsünden, disney animasyonlarından ya da abartılı actingi olan sanatçılardan (mesela chaplin) referans almak, timing için kafandaki animasyonu birde kendin oynayip video' ya kaydedip timing referansi almak, ve pozlar için hızlıca thumbnail' ler çizmek yaptığım işlerdir genelde animasyona başlamadan önce. Ama bu animasyonda dediğim gibi hem deadline kısıtlı hem benim zamansızlığım dolayısıyla sadece pozların nasıl olabileceğine dair hızlıca çizimler yaptım, timing içinde acting' i kendim oynadım, video' ya kaydetmedim gerçi, hızlıca, anlayabiliyorum ama zamanlamayı artık, zaten ses klibi zamanlamada ayrıca referans olduğu için, hangi kelimede hangi poza geçecegim ne kadar bekleyeceğim falan onlar çözülüyor kolayca. Birde zaten pozları gayet klişe seçtim fazla uraşmamak için.

Animasyon konusunda tamamen Self taught' um. Kendi kendime öğrendim. Daha önce 2d animasyonlar yapıyordum zaten, yani animasyon kavramları bana yabancı değildi. Birde animasyonu seviyorum yani, yapmayı da izlemeyi de. En büyük motivasyon kaynağı bu. Belki bir şansımda, başkasının bizzat öğrettiğinden fazla bir şey anlamıyorum, kendim çözmem gerek. Ama animasyon yapacak kişinin  The Illusion of Life' ı ve Animation Survival Kit' i okumaları gerekiyor... Yani temeller bunlar. Ben bunları okuduktan sonra ivlemenmeye başladım. Hala da devam ediyor.

Son olarak, karakterin rigi hakkında, kurulumu derken sıfırdan bu tarz bir rig nasil yapılabilir mi? Yoksa bu strut karakterinin Riginin nasıl kullanılacağı mı? Rig biraz karmaşık gözükebilir ilk bakışta, fakat LOA' kontrollerini (Line Of Actions) pozlarken kapatacaksın, Böylece temel bir rig' e dönüşüyor zaten. Ara karaleri çalışırken LOA' ları açıp hareket esnasında vucudun kolların falan tam şeklini vereceksin. Böyle bir rig 0' dan nasıl yapılır, iyi bir rig yapmış adamlar sonuçta. Uraşmışlar, tam anlamıyla Squash&Stretch desteği veren gördüğüm en iyi rig. Tabii rig' in arkasında baya bir MEL' de var... Aynısını yapabilir miyim bilmiyorum, ama bir benzeri uraşılırsa yapılır.

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ekim 31, 2007, 02:53:29 ÖÖ »
Şu şekllde finalize edip gönderdim yarışmaya:

<object width="640" height="385"> <param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/38hlVh6fk-8&fs=1&start="></param> <param name="allowFullScreen" value="true"></param> <embed src="http://www.youtube.com/v/38hlVh6fk-8&fs=1&start=" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="640" height="385" wmode="transparent"></embed></object>

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ekim 31, 2007, 12:45:39 ÖS »
öncelikle bilgiler için teşekürler.
bu tür bir uygulamanı(ekran görüntüsünü) kaydedip bir ders hazırlama olanağın var mı. çok yardımcı olacaktır.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı brassi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • vimeo sayfam
« Yanıtla #11 : Ekim 31, 2007, 13:21:55 ÖS »
gayet güzel. sana başarılar dileyelim. bence nefes alır gibi yapmaya başlamışsın. birde zaten artık herkes bir konuda uzmanlaşmaya başlasın. animasyon yapıyorsa en iyi o işi yapsın. animasyon yapayım üstüne birde rig patlatayım,ister istemez birinden öbürüne çok önemli nüans kaybı demek bence. aramızdaki bir iki arkadaşın hedefleri takdir ettiğim,ve manen desteklediğim derecede büyük,bu söylediklerim ilk başta onlar için geçerli tabi. ki onlarda zaten bu yoldalar. 

Çevrimdışı retroAnimator

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ekim 31, 2007, 22:42:34 ÖS »
Uzak iyi bir tutorial hazırlayıp bu konuda yardımcı olmayı bende çok istiyorum, yalnız şu var, yapacağım tutorial gerçekten faydalı olabilmeli, yani şu anki bilgimle tutorial yapmayı hiç ama hiç istemiyorum çünkü yani Internet zaten bu konuda tutoriallarla dolu zaten. Istediğim gibi tutorial hazırlamak içinde şu an erken, yani önce ben kendim doğru bir şekilde öğreniyim, kendimi bir kurtarayım da... Sonra var gücümle bildiklerimi doğru bir şekilde isteyene aktararım.

Bu arada bu konuyu okuyan, karakter animasyonuna meraklı yeni arkadaşlar olabilir, onlara da hitaben, benim tutorialıma gelene kadar, bahsettiğim iki kitap yani the illusion of life ve animator's survival kit okunacak, yani bunun kaçarı yok. Ingilizce bilinmiyorsa öğrenilecek... Ben Türk karakter animatörlerini incelerken onlarda gördüğüm ortak noktalardan biride çok iyi ingilizce bilmeleriydi. Benim ingilizcem çok kötüydü daha 1,5 yıl öncesine kadar falan, Arslan Elver' e mail atmıştım, yaptığı animasyondaki sihri neydi, hani sanki kimsenin bilmediği bir püf noktası varmış gibi. Yani bana kısaca animators survival kit' i oku demişti. Çokta güzel söylemiş.

Bunun dışında gnomon un karakter animasyon dvd leri izlenmeli. yani, Cameron Hood, dreamworks un şu an animasyon yönetmeni 6 saatlik dvd hazırlamış. Bundan iyi video tutorial mı olur? O da yetmeni daha bir çok karakter animasyon dvdsi var.

Brassi hocam çok sağol. Ve seninle aynı fikirdeyim, uzmanlaşma olmazsa olmuyor artık. Yani Turx gibi modelleme yapipta Arslan Elver gibi animasyon yapabilen yok. Böyle bi olay yok yani.

Çevrimdışı uzak

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Kasım 02, 2007, 19:16:08 ÖS »
ozgur yıldırım; yani satır aralarında kendi yolunu  kendin aç ve ak diyorsun ???, olur her su kendi yolunda akar, bilgiler ve öneriler için sağ ol, süreci  hızlandırmak ve zaman kaybetmek istemiyorum ve paylaşım amaçlıyorum ama...  :-\,
neyse
ama seni anlıyorum gene de sağ ol. kolay gelsin, takipteyim... :)
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2007, 19:26:08 ÖS Gönderen: uzak »
  • 3D Generalist

Çevrimdışı rehakaraca

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Kasım 03, 2007, 00:59:49 ÖÖ »
kardeş animasyon u yeni izledim. pozlar mimikler çok güzel birazda kamera hareketleri eklersen çok iyi olacağını düşünüyorum.
Eline sağlık harika :)
 yarışma için göndereceğin animasyonun sadece bir kısmı bu değilmi.