Gönderen Konu: green box (montaj) dersi...  (Okunma sayısı 27717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pronomix

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
green box (montaj) dersi...
« : Ağustos 16, 2005, 13:57:48 ÖS »
merhaba arkadaşlar

green box duymayanınız yoktur elbet.. ama ben yine duymayan arkadaşlarımız varsa onlar için kısa olarak anlatayım...
green box (yeni yeşil kutu, veya yeşil perde de denilebilir..) durağan ya da hareketli bir görüntünün başka bir görüntü ile karıştırılmasında (montajlanmasında) büyük kolaylık sağlayan bir tekniktir...

kullanımı şöyledir... :D
kişiler veya nesneleri (her ne isterseniz artık... ) arka planı yeşil veya mavi olan zemine koyarsınız... buradaki arka plan yeşil bir perde olabilir.. (zaten ençok böyle yapıyorlar.. yani büyük yeşil perdeler geriyorlar arka plana...plastik renkte arka planlı görüntüler görmedim ama pek kullanışlı olacağanıda sanmıyorum..çünkü plastik ışığı yansıtıyor, perde ise ışığı emerek görüntüde karşımıza saf bir renk çıkartıyor ...bu işin ticaretini yapmak lazım aslında... :lol: ) daha sonra çekilen görüntü bilgisayara aktarılarak yeşil olan renk silinir... (tıpkı bizim yaptığımız gibi... :) ) burada esas dikkat edilmesi gereken nokta, arka plan hangi renk ise kişi veya nesnelerin üzerinde aynı renk olmamalıdır...

ben burada durağan görüntü üzerinde çalıştım ama aynı mantıkla hareketli görüntüde montajlanabilir... ayarları siz emin olana kadar oynayabilirsiniz.. ben burada fazla uğraşmadan işin mantığını anlatmaya çalıştım...

bu film tscc sıkıştırmalıdır.. eğer sizde codec yoksa filmi izleyebilmeniz için bu codecki http://download.techsmith.com/ensharpen/win/ensharpendecoder_win.exe
adresinden indirebilirsiniz.......
-------------------------------------------------------------------------------------
4. ders: green box (montaj)

http://rapidshare.de/files/4032149/greenbox.avi.html

boyut:        13.3 mb
sıkıştırma:   TSCC

herkese iyi çalışmalar....  8)  8)  8)

Çevrimdışı hamzabol

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.barakafilm.net
« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2005, 14:45:54 ÖS »
Bu arada yeşil perdenin 100% pamuk olması gerekiyor. İçinde % 20- 30 naylon iplik kullanılmışsa, size yeşil ışık olarak geri dönüyor, objenin üzerinde düşen yeşil ışığı temizlemekse ....

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #2 : Ağustos 16, 2005, 14:55:00 ÖS »
Kumaşın tam özelliklerini bilmiyorum.. Özel boya ve kumaşlar satıldığını biliyorum. Ama her ne kullanılırsa kullanılsın yeşil/mavi yansımadan(green/blue Spill) pek kurtuluş yok. Bunuda değişik kompozisyon yöntemleriyle gidermek bizlere düşüyor.. Video eğitimlerin ilerki bölümlerinde bunuda görürüz belki :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı RawRecruit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Key
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2005, 00:26:02 ÖÖ »
Key lemek istediginiz objenin arkasındaki stadart bir rengin olması ve ve daha sonradan bu rengi silerek boşalan yerlere başka görüntü koymak. Bu artık cok eski bir yontem. Bakmayıon siz kamera arkalrında Amerikan sinemasında yesil ve mavi odalarda ucan kacan adamlara.

Su anda ihtiyaca göre kullanılan iki farklı yeni yontem var. Bunların ikisi Türkiyede bir takım şirketler tarafından kiraya veriliyor veya satılıyor.

1. Yöntem
AutoKey

Gri görünümlü kumaş bir perdeniz var. Aslında bu perde mikron seviyesinde özel led lerden dokumuş. Objektifinize bir aparat takıyorsunuz ve kayda giriyorsunuz. Eger kaydınız bir kaset üzerineyse, gözle gri perdenin göründügü heyyer kayda secimize baglı olarak Blue, Green, veya Magenta olarak kayıt ediyor. Ve bu sayede objeye gelen yansımalardan tamamen kurtuluyorsunuz.
Eger sette bir montaj setiniz varsa ve AutoKey Plugin yüklenmişse görüntüyü o anda keylemek mümkün. Hiç maviyle yeşille ugrasmıyorsunuz. Kuması objeye sarabilirsiniz. Elbise olarak giydirebilirsiniz.  vs vs. hayallerinizle sınırlı.

2. Yöntem
UVL
Bu yöntem biraz pahalı. Ve sadece sayısal sistemlerde calısıyor.
Kayda girmesini istediginiz objelere özel bir kimyasal sürerek ,işe başlıyruz. Tamamen saydam. Gün ışıgında 3 dakikada kuruyor ve ıslaklıktan kaynaklanan parlama etkiside kayboluyor. Kameranıza özel bir aparat takıyorsunuz ve marka ve modele göre degisen ayarı yapıyorsunuz. Sprey olarak ve fırcayla sürmek icin  kutularda da var. Artık sadece o kimyasalın sürüldügü yerler kayıoda giriyor diyer tüm bölgeler secmize göre degisik bir renkte görünüyor. Suyla karısmıyor su üzerinde bile key yapabilirsiniz.

Ayrıca Key icin cekim yaparken dikkat edilecek baska bir husus birbirine bindirilecek resimlerin ortak parametlerde olması.
Aynı ışık
Aynı dogal ortam etkileri rüzgar vs)
Aynı açı
Aynı perspektif
Aynı kamera hareketi
Digerleri kolayda kamera hatta zoom hareketleri nasıl aynı olur.
Söyle
CamCas ve Foxy kullanırsanız örnegin. Kamerayı bagladıgınız Head motorludur ve siz tüm hareketleri uzaktan konrolle yaparsınız. Bu arada sistem sizin her yaptıgınız hareti kayıt yapar. Daha sonrab bu kayıtlar la siz baska bir zaman baska bir yerde sistemne otomatik olarak hareketlerinizi yaptırabilirsiniz.
Tüm mkekanik ve optik hareket buna dahildir.

Çevrimdışı gforce

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Eylül 06, 2005, 10:43:53 ÖÖ »
Evet yukarıda RawRecruit arkadaşımın bahsettiği AutoKey yöntemi gerçekten mükemmel bir sistem. Erel firmasının bir eğitim seminerinde inceleme fırsatı buldum. Perdeyi istediğiniz boyutlarda satın alıyorsunuz, daha sonra kameraya yerleştirilen aparatı seçiyorsunuz(yeşil yada mavi) sadece bu kadar. Özellikle aktüel çekimlerden sonra bu sistem çok kullanışlı oluyor. En önemli nokta ise normalde ışığı çok iyi ayarlamanız gerekli ama bu sistemde ışığı bu kadar kendinize dert etmenize gerek yok.

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Eylül 06, 2005, 11:44:53 ÖÖ »
Bir farklı yöntemde çok daha önce kullanılmıştı. Şimdilerde Photoshop eklentisi olan Knockout'un, hareketli görüntü destekleyen sürümü ilk olarak Mission to Mars filminde kullanılarak başarı sağlamıştı. Sistem arka zeminde ne olup olmadığıyla pek ilgilenmeyip silebiliyor. sistemin tek kare işleyeni Corel firması tarafından satışta...Ama hareketli görüntü destekleyeni bildiğim kadarıyla ticari olarak hiç satılmadı...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2005, 08:43:41 ÖÖ »
yanlsi anlasilmasin, yazilan 2 farkli yontemi yalanlamaya calismiyorum, hatta bazi muhabbetlerde kisa cumlelere bahsedildigini animsiyorum

ama,

izledigimiz bir cok filmde hala neden mavi \ yesil yontemler kullaniliyor? en azindan dvd 'sinde extrasi olan filmleri izledigimizde, klasik olarak nitelendirebilecegimiz sistemler kullanilmakta? yeni sistemleri kullanan filmler varmidir...
  • 3D Generalist

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2005, 15:48:20 ÖS »
AutoKey ve UVL bildiğim kadarıyla daha çok video prodüksiyonunda, TV vs.'ye yönelik işlerde kullanılıyor.. Film prodüksiyonunda kullanıldığını duymadım... Ama film prodüksiyonunda yine kullanılan benzer yöntemler var.. Bu yöntemlerde direkt olarak sonuç amacıyla değil öngörselleştirme (previz) amacıyla, çabuk olarak sahneyi test etmek için kullanılıyor.. Bence Mavi/Yeşil hala en yaygın ve sağlam sistem...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: green box (montaj) dersi...
« Yanıtla #8 : Temmuz 11, 2007, 19:05:13 ÖS »
2. Yöntem
UVL
Bu yöntem biraz pahalı. Ve sadece sayısal sistemlerde calısıyor.
Kayda girmesini istediginiz objelere özel bir kimyasal sürerek ,işe başlıyruz. Tamamen saydam. Gün ışıgında 3 dakikada kuruyor ve ıslaklıktan kaynaklanan parlama etkiside kayboluyor. Kameranıza özel bir aparat takıyorsunuz ve marka ve modele göre degisen ayarı yapıyorsunuz. Sprey olarak ve fırcayla sürmek icin  kutularda da var. Artık sadece o kimyasalın sürüldügü yerler kayıoda giriyor diyer tüm bölgeler secmize göre degisik bir renkte görünüyor. Suyla karısmıyor su üzerinde bile key yapabilirsiniz.

Ayrıca Key icin cekim yaparken dikkat edilecek baska bir husus birbirine bindirilecek resimlerin ortak parametlerde olması.
Aynı ışık
Aynı dogal ortam etkileri rüzgar vs)
Aynı açı
Aynı perspektif
Aynı kamera hareketi
Digerleri kolayda kamera hatta zoom hareketleri nasıl aynı olur.
Söyle
CamCas ve Foxy kullanırsanız örnegin. Kamerayı bagladıgınız Head motorludur ve siz tüm hareketleri uzaktan konrolle yaparsınız. Bu arada sistem sizin her yaptıgınız hareti kayıt yapar. Daha sonrab bu kayıtlar la siz baska bir zaman baska bir yerde sistemne otomatik olarak hareketlerinizi yaptırabilirsiniz.
Tüm mkekanik ve optik hareket buna dahildir.

konu baya enteresan. bu metod kullanılarak yapılmış örnek film, kamera arkası vs. varsa paylaşabilir misiniz?
  • Illustrator

Çevrimdışı sadrazam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: green box (montaj) dersi...
« Yanıtla #9 : Ağustos 21, 2007, 14:19:51 ÖS »
link silinmis arkadaslar
tekrar upload edebılırmısınız?
tesekkurler