Gönderen Konu: 3000-3500 Notebook Tavsiyesi  (Okunma sayısı 7281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan ALTAY

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • gokhanaltay.com
3000-3500 Notebook Tavsiyesi
« : Ağustos 18, 2014, 23:34:01 ÖS »
Merhabalar, uzun zamandır aklımda olan ancak yeni fırsat bulabildiğim bir konu hakkında tavsiyenize başvurmak istedim. Benim 3ds Max,Maya,Zbrush,Photoshop,Mudbox ve benzeri bildiğiniz görselleştirme programlarını rahat çalıştıracak aynı zamanda oyundur bilmem nedir işlerimide görecek 3000-3500 TL civarı notebook tavsiyesine ihtiyacım var. Daha çok real time işlerde kullanırım diye düşünüyorum ama ufak renderlardada iş görebilecek birşey olması tercihim. Aciliyet durumu 1 hafta kadar. İdeal birşeyde karar kılıp almam lazım. İlk notebook'um olacak ve hiçbir fikrim yok. Kullanan yada bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.Teşekkürler.

Çevrimdışı Hakan Abbas

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: 3000-3500 Notebook Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2014, 00:56:22 ÖÖ »
Öncelikle bahsi geçen işlemler için notebook lar pek uygun değildir. İş görürler fakat performans olsun, ekran olsun, rahatlık olsun masaüstü sistemler ile mukayese edemeyiz. Uygun ise masaüstü tercih yapman yerinde olacaktır. Ancak portable bir çözüm için bu tür bir notebook düşünüyor olmalısın.
Bu iş için farklı seçenekler olmasına rağmen (cpu, hdd, ssd, gpu...) ilgili fiyat aralığına göre tavsiye edebileceğim seri aşağıdadır. Umarım reklama girmez.

http://www.istanbulbilisim.com.tr/-G-Series-ASUS-DUNYASI,1537,1645.html
http://www.istanbulbilisim.com.tr/asus-g-series-g75vx-ds72-notebook-fiyati,69875.html

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html
http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gökhan ALTAY

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • gokhanaltay.com
« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2014, 15:07:43 ÖS »
Durumu biraz daha açacak olursam, öğrenci olup şehir dışına gideceğim. Okuldan arta kalan zamanlarda kendimi geliştirmek adına bu yazdığım programlarda da makul seviyede çalışacak bir notebook arıyorum. Bu işler için en uygunu tabii ki dediğiniz gibi masaüstü ama Hakan beyinde söylediği gibi portable bir çözüm bana daha uygun olacaktır. MSİ ve Monster'ları inceledim biraz sanırım gaming türünde olanlar işimi görecektir diye düşünüyorum.Teşekkür ederim yanıtlarınız için.

Çevrimdışı Gökhan ALTAY

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • gokhanaltay.com
Ynt: 2500-3000 Masaüstü Tavsiyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 14, 2014, 02:16:07 ÖÖ »
Notebook defterini gelişen sonuçlar nedeniyle kapadım ve masaüstüne döndüm :) Başlıktaki fiyatlar maksimum olmak kaydı ile masaüstü sistem tavsiyesi alabilir miyim sizlerden ?

Çevrimdışı rehakaraca

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2014, 23:57:15 ÖS »
Gökhan elindeki bütçe ile workstation almak mümkün olmadığı için bu mevzuya hiç girmeyelim. Forumda ws ile ilgili güzel bir topic vardı, yanlış hatırlamıyor isem.

Gelişen teknoloji ile birlikte yeni chipsetli anakartlar, haswell kodlu intel işlemciler çıkmış DDR4 teknolojisi falan gelmiş. takip edemiyoruz. Ama tavsiyem şu yönde

1-En az 3.5 ghz 8mb ön bellekli bir İ7 işlemci
2-toplamda 16 gb lık DDR3 ram
3-Windows için ,SATA III  240 gb kapasite,  IOPS değeri  en az 50.000 olan bir SSD katı disk
4-Depolama için seagate baracuda yada wd blue HDD
5-Ekran kartı için bence Nvidia GTX 700 üzeri en az 256 bit
6-ASUS bir anakart
7-1200 w lık power'ı olan iyi bir kasa

işinizi görecektir.

kolay gelsin

Çevrimdışı bigboom

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Kasım 02, 2014, 15:28:02 ÖS »
selamlar,

ben de şunu sormak istiyorum. pc nin örneğin zbrush için GPU kullanmadığını(software renderer) ram e ihtiyaç duyduğunu biliyorum. bu durum real flow simülasyonları için ya da örneğin maya fluids/particles vs için nasıldır? yani genel olarak vfx için sistemin hangi özelliği (cpu ya da ram) özellikle yüksek olmalıdır?

Çevrimdışı bigboom

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Kasım 03, 2014, 19:02:17 ÖS »
Realflow için konuşmam gerekirse eğer, simülasyon yaparken direk CPU'a abanıyor o yüzden işlemci şart. I7'lerin performansından bir tık öteye geçmen lazım o yüzden Xeon öneririm. Bu simülasyonu mesh'e çevirip convert ederken ise eğer (C4D, Maya, 3dsmax'e herhangi bir x programa) RAM'e abanıyor cache'te tutmak için. Abanıyor diye kaba bir tabir kullanmamın sebebi ise 64 GB'lık RAM'imin tamamını doldurabildiği. Yani yazılımın bir sınırlaması yok. Ne kadar hardware olarak imkan sağlarsan o kadar kullanır ve komplike işleri bir o kadar hızlandırır. O yüzden ekran kartın haricinde (eğer real-time render bazlı workstation kurmayacak isen) işlemci ve ram'ini yüksek tutman şart.

eyvallah hocam.

peki nuke de compositing yapmak için bişey söyleyebilir misin? ram ya da gpu?

şundan soruyorum. önümde örneğin iki laptop seçeneği var. biri 16gb ram/4gb gpu diğeri 32 gb ram/2 gb gpu donanımlı. ikisinde de i7 işlemci var. ekran kartarının marka/modelleri aynı yanlış hatırlamıyorsam..