Gönderen Konu: Pepee TRT Çocuk'ta yayında...  (Okunma sayısı 107753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat Er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Pepee TRT Çocuk'ta yayında...
« : Kasım 08, 2009, 01:36:27 ÖÖ »
İzleyen var mı bilmiyorum ama kimse birşey yazmayınca acaba bir tek ben mi izledim dedim.

Müthiş güzel bir animasyon olmuş Pepee. Animasyon kalitesini, karakterleri, konsepti, senaryoyu çok beğendim. İzlettiğim herkes de çok beğendi.

Türkiye'de de güzel işler yapılabiliyormuş demek ki. Ben projeyi önceden bilmesem, jenerikteki türk bayrağını da görmesem TÜRK ANİMASYONU demezdim.
Sadece süresi çok kısa. Hemen bitti. Tadı damağımda kaldı.

Yapan ekibin bu kadar paraya bu kadar yapılır mantığında olmadığı çok açık!

Emeği geçen herkesin eline sağlık. Bravo! İnternet sitesi de var.

http://www.pepee.com.tr/

Pepee benim de iş görüşmesine gidip, birkaç basamağını keyifle geçtiğim ama junior pozisyonu dolduğu için alınmadığım HAyal Dünyası Animasyon Stüdyosunun yaptığı dizi. Uzun zamandır ne zaman yayınlanacak diye bakliyordum. Sonunda izledim. Hayal Dünyası bu sektörde çok iyi işler yapacağına inanıyorum. Çalışanlarından duyduğuma göre, HD çalışanlarına değer de para da veren güçlü bir şirket.

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pepee TRT Çocuk'ta yayında...
« Yanıtla #1 : Kasım 08, 2009, 01:45:17 ÖÖ »
Ben yazmak istiyordum da bir türlü nasip olmamıştı, aynı şekilde Nane ve Limon'da çok başarılı bir çalışma olmuş, ama ona da bir başlık açılmalı bence.

Yapan ekiplerin ellerine sağlık.
  • 3D Generalist

Çevrimdışı murat Er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Kasım 08, 2009, 02:08:11 ÖÖ »
Nane Limon için Pepee ile aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı ile yapılmış Nane limon. Kötü senaryo ile dakika dolduralım paramızı alalım denmiş bence. Sıkıcı. İlla mesaj kaygısı dolu sözler. Kötü animasyonlar. Sadece modeller konusunda olumlu kouşulabilir. İyi iş değil para için  yapılmış sallama bir iş hissi yaratıyor izlerken. Çalışan arkadaşlara birşey diyemeyiz ama şirketin mantığı ucuzcu gibi görünüyor.

Pepee kesinlikle şu ana kadar izlediğim Türk yapımları içide en özenilmiş olanı. O bile daha iyi olabilir.

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #3 : Kasım 08, 2009, 02:53:03 ÖÖ »
Yapan ekibin bu kadar paraya bu kadar yapılır mantığında olmadığı çok açık!

Pepee de çalışan arkadaşlarımda oldu hala çalışanlarda var öncelikle emeklerinden dolayı gerçekten çok çok tebrik ediyorum. Bu yazacaklarım kesinlikle eleştiri değildir aksine takdir ettiğim bir iştir ama sana karşı biraz eleştiri olabilir (murat Er)kusura bakma ;)

Pepee bu kadar paraya bu kadar yapılır mantığının en güzel ve zekice örneklerindendir! Maksimum 5 karakter (tam sayısını bilmiyorum diğer bölümlerde eklenen karakterler olacaktı), primitive obje tasarımları, sonsuz fonda alınan renderlar. Herşeyin optimize olması gerekenin en mantıklı ve zekice yapılma biçimidir. Modelleme için ayrılan süreden tasarruf, Maya viewportta kasmadan primitive objelerle-riglerle rahat çalışan animatör arkadaşlarımızın keyfi, renderlar HD olsa da render sürelerinin hızlı olması(polygon sayısının az olmasından dolayı), compositte sonsuz fon olduğu için herhangi bir matte painting yada environment modelling e ihtiyaç duyulmadan yapılması tüm bunlar bir projenin totalinde bu kadar paraya bu kadar yapılır mantığının en güzel örneğidir.

Kesinlikle yanlış anlaşılmasın bu aşağılama yada projeyi küçümseyip basite indirgeme şeklinde yazmadım. Bu sayede animatör arkadaşlarımız özenerek işin içine animasyon kalitesi yüksek bir iş çıkartabiliyorlar ve çoğunun keyif aldığını biliyorum animasyon yaparken. Senaryoların eğitici yanları seslendirmeleri müzikleri gerçekten çok hoşuma gidiyor.

Çok zekice düşünülmüş herşey olması gerektiği gibi olan bir proje. Tüm ekibi gerçekten tebrik ediyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2009, 21:08:04 ÖS Gönderen: uguryetiskin »

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #4 : Kasım 08, 2009, 02:55:13 ÖÖ »
Ki böyle bir proje seçimiyle başlangıç yapmalarının doğru olduğunu bizzat firma yetkililerinin ağzından duydum ve ilk duyduğum anda gerçekten güzel bir seçim dedim. Sonuçta herşey bir deneyim olduğu için böyle bir projenin altından güzelce kalkıp, ileride daha güzel işlere imza atacaklarına inandığım bir firmadır.
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2009, 21:09:11 ÖS Gönderen: uguryetiskin »

Çevrimdışı murat Er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Kasım 08, 2009, 03:09:48 ÖÖ »
Uğur abi valla doğru söylemişsin aslında hiç o gözle bakmamıştım. Ben sadece çıkan işe bakınca diğerleri arasında açık ara fark ediliyor Pepee'nin kalitesi.

Yani adamlar hiç değilse nasıl bir işle başlarsak daha iyi bir sonuç alabiliriz diye kafa yorup doğru konseptli bir iş çıkarmışlar.

Hayal Dünyası benim de çok inandığım ve kısmet olursa çalışmayı çok istediğim bir stüdyo. Kıraç abi'yi görmedim ama Ayşe hanımla epey konuşmuştum, animasyona bakışları yapmak istedikleri çok güzel şeyler var. Civa gibi de bir ekip kurmuşlar. Allah yollarını açık etsin...

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #6 : Kasım 08, 2009, 03:24:10 ÖÖ »
Uğur abi valla doğru söylemişsin aslında hiç o gözle bakmamıştım. Ben sadece çıkan işe bakınca diğerleri arasında açık ara fark ediliyor Pepee'nin kalitesi.

Yani adamlar hiç değilse nasıl bir işle başlarsak daha iyi bir sonuç alabiliriz diye kafa yorup doğru konseptli bir iş çıkarmışlar.

Hayal Dünyası benim de çok inandığım ve kısmet olursa çalışmayı çok istediğim bir stüdyo. Kıraç abi'yi görmedim ama Ayşe hanımla epey konuşmuştum, animasyona bakışları yapmak istedikleri çok güzel şeyler var. Civa gibi de bir ekip kurmuşlar. Allah yollarını açık etsin...

Zaten yapmak istediklerini yaparlarsa ki yapabileceklerini düşünüyorum geleceği parlak bir firma ;) İşin kalitesi güzel ama gene yazdığın "kafa yorup doğru konseptli bir iş çıkarmışlar" cümlene katılamayacağımı belirtmek isterim :( Daha önceden hazır bir konsepti adapte etmişler sadece düşünce olarak çok doğru seçim :) Bu projeyi hep zekice olarak nitelendirecem mantalitesini sevdiğimden ötürü.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2009, 03:27:29 ÖÖ Gönderen: uguryetiskin »

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Kasım 08, 2009, 04:42:08 ÖÖ »
TRT ye yapılacak bütün filmler basitleşmek, pratikleşmek ve en baştan öyle düşünülmek zorunda ki varolabilsinler o şartlarda. Evet ne kadar ekmek o kadar köfte olabilir bahsi geçen iki proje de, bence sakıncası yok. Bunu yapamayanlar da var. Yarısının maaş alamadığı 60 kişilik ekip yerine, herkesin maaşını aldığı 10 kişi daha iyi iş çıkartabiliyorsa şimdiye kadar yapılan bütün elşetiriler haklı çıkıyor. Daha kalifiye az sayıda ekiple herkesin para kazanma ihtimali de artıyor. Kimse kendini kurban etmek perişan olmak zorunda değil, o yüzden olmamış sallanmış diye suçlamadan önce iki kez düşünün.

Pepee de Nane Limon da basit, pratik, amacına uygun ve stil sahibi çalışmalar. Bu yönleriyle Keloğlan'ın bomboş ve özensiz layoutları ve uzun diyalogları kadar sıkmıyorlar gerçek bu. Sanat yönetimi konusunda ikisi de keloğlana 10 basar bunun aksini iddia eden var mı? Herşey karakter rig pose falan değil ki kardişimm. Uğur gerisini sana bıraktım konuş abicim.
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2009, 04:46:24 ÖÖ Gönderen: cemgul »

Çevrimdışı eydi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Kasım 08, 2009, 11:20:23 ÖÖ »
Sitenin ana sayfası göze hoş görünüyor fakat ben animasyonu indiremedim animasyonu merak ettim :)öndeki karakterler çok tatlı ve şirin görünüyorlar....

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #9 : Kasım 08, 2009, 14:04:39 ÖS »
Uğur ve Cem ile aynı düşünüyorum. Nane ile Limon'u ben daha çok beğendim, ama bu Pepee kötü anlamına gelmiyor. Tam TRT Çocuk'a uygun bir yapım olmuş...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #10 : Kasım 08, 2009, 15:29:41 ÖS »
Ortaya atılan konsept için söylenen sözler için bu örneği gönderiyorum yoksa firmayı suçladığım yok yanlış anlaşılmasın ayrıca yapımcı firma da projeyi nereden esinlenerek başladıklarını ve çıkış noktalarının Pocoyo olduğunu inkar etmiyor! O yüzden konsept konusuna fazla girmeyelim bence ;) Bakınız örnek 1:

« Son Düzenleme: Kasım 09, 2009, 21:18:05 ÖS Gönderen: uguryetiskin »

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Kasım 08, 2009, 15:37:20 ÖS »
bende yazsam mı yazmasam mı noktasında kalmıştım.. Pocoyo'yu LightWave'de ilk yapıldığı dönemden bilirim. Banada çok benzer geldiler. Canlandırma tarzı da çok benzer.

• 3D Generalist

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2009, 15:37:40 ÖS »
Yarısının maaş alamadığı 60 kişilik ekip yerine, herkesin maaşını aldığı 10 kişi daha iyi iş çıkartabiliyorsa şimdiye kadar yapılan bütün elşetiriler haklı çıkıyor. Daha kalifiye az sayıda ekiple herkesin para kazanma ihtimali de artıyor. Kimse kendini kurban etmek perişan olmak zorunda değil, o yüzden olmamış sallanmış diye suçlamadan önce iki kez düşünün.

:) Cem hocam bence de 10 tana kalifiye eleman çok güzel temiz iş çıkartır, TRT den aldığı parada herkese yeter. İlk eteapta abartmaya gerek yok optimize, temiz bir iş çıksın sonra büyürsün daha kapsamlı projeler yaparsın vs...
« Son Düzenleme: Kasım 08, 2009, 15:40:45 ÖS Gönderen: uguryetiskin »

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2009, 15:57:49 ÖS »
valla durum ne yazıkki böyle kimisi sadece parası olduğu için katığını yiyen oluyor :)

Belkide sorun sadece para değildir...Enes kendisi bu projeyle TRT Çocuk'a başvursa belkide proje hayata geçmezdi..Kim bilebilir..
  • 3D Generalist

Çevrimdışı uguryetiskin

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
    • www.uguryetiskin.com
« Yanıtla #14 : Kasım 08, 2009, 16:13:24 ÖS »
Çevre tanıdık sayesinde TRT Çocuk a proje satmak daha kolay Türkiye'nin çoğu kurumunda olduğu gibi şaşırmıyorum ben ;)

Çevrimdışı Haluk Zengin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Haluk Zengin
« Yanıtla #15 : Kasım 08, 2009, 20:27:44 ÖS »
Endamın yeterr...! :D
  • 3D Generalist

Çevrimdışı murat Er

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2009, 21:58:01 ÖS »
Mehmet KArahasan'ın dedikleri ile kendi kulaklarımla duyduklarım çelişiyor.

Ben HAyal Dünyası'na iş görüşmesine gittiğimde Enes bey ve Ayşe HAnım ikisi ile aynı anda görüştüm ve bana projenin çıkış fikrinin Ayşe Hanım'a ait olduğunu Enes bey kendi anlattı.

Ayşe Hanım bana bu konsepte bir iş ile başlamak istiyorum yapabilir miyiz dedi. dedi. Enes bey de o zaman bir mimari görselleştirme yapıyormuş bir firmada. Çok alçak gönüllü biri Enes bey ben animatör bile değildim, karakter animasyonu yapmamıştım sadece çok istiyordum dedi. Hemen çizimleri bir arkadaşına yaptırarak işe başladığını bana bizzat kendi anlattı. HAtta ilk bölümü Enes bey uzun bir sürede tek başına yapmış. Görüşme yaptığımızda senior arıyorlardı, junior pozisyonu dolmuştu, çok üzülmüştüm. 8-10 kişiydiler hatıradığım kadarıyla.

Yani öyle Enes bey kendi projeyi hazırlayıp firmaya filan satmamış. Hikayeyi büyük bir hevesle anlattıkları için çok net hatırlıyorum.

Projenin müziklerini yapmak dışında Kıraç'ın işin herhangi bir yerinde görev almadığını da ben bizzat sorduğum için biliyorum. Bir Kıraç hayranı olarak acaba işe kabul edilirsem onu sık sık görür müyüm diye sormuştum. Ayşe hanım da o müzikleri kendi stüdyosunda yapıyor. Bizim yanımıza nadiren uğrar demişti. Tamam sonuçta Kıraç ile Ayşe hanım şirket ortağı ama işin Animasyon kısmı Ayşe Hanımın yönetiminde. Bence bu noktada Kıraç ismi kapıları açıyor diye acımasız bir eleştiri yapmayalım. Diğer projelerde Kıraç mı var da TRT Çocuk o firmalara da iş yaptırıyor.

Benim kanımca işini iyi yapan Kıraç Mıraç varmış yokmuş farketmez yoluna devam eder. Kötü yapanın kırk tane Kıraç'ı olsun yok olur gider. Hayal Dünyası mantalite olarak şimdilik çok doğru bir firma. İnşallah daha güzel projelere de imza atarlar. İnşallah yok olup gitmez hayal ettikleri yerlere gelirler...

Çevrimdışı Serdar OZEN

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • SDR MAYA WORKS
« Yanıtla #17 : Kasım 09, 2009, 09:58:36 ÖÖ »
Çok güzel bir iş olmuş. Pocoyo ya benzerligi göz ardı edilemez ama iyi bir iş ortaya konuldugu için de bunun ters bir etki yapacagını sanmam. Şahsen böyle bir proje de yer almak isterdim tabiiki. Tanıdıgımız insanlar var ve işin hakkını vermişler zannımca. Tanımadıgım da çok insan var ve bu iş ekip işi. Oturmuş ve güzel olmuş.

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Kasım 09, 2009, 10:19:33 ÖÖ »
Alıntı
Benim kanımca işini iyi yapan Kıraç Mıraç varmış yokmuş farketmez yoluna devam eder. Kötü yapanın kırk tane Kıraç'ı olsun yok olur gider.

+1

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Kasım 09, 2009, 10:25:31 ÖÖ »
...konsept konusuna fazla girmeyelim bence ;)

senin sicilin de pek temiz sayılmaz uğur bence de hiç girme zuhaha :P