Gönderen Konu: Workstation wo mı yoksa toplama bir bilgisayar mı?  (Okunma sayısı 24980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Workstation wo mı yoksa toplama bir bilgisayar mı?
« : Ağustos 14, 2013, 22:17:32 ÖS »
3500 tl'i geçmeyen bir workstation bakıyorum kendime sizce hp ya da dell bir workstation mı yoksa toplama bir ürün mü tercih etmem gerekir..Dell workstation düşünüyorum servis bir harika sorgusuz sualsiz yerinde parça değişimi sağlıyor hem de bir günde çok şaşırdım arkadaşın bilgisayarını tüm parçalarını değiştirdi garantiden sorgu bile yok..şok oldum..

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Workstation wo mı yoksa toplama bir bilgisayar mı?
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2013, 23:10:46 ÖS »
evet gerçekten de öyle ama bütçeyi herhalde 4000 tl çıkarabilirim andan fazla zor gibi..

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2013, 03:01:54 ÖÖ »
evga diyorum..
2,67ghz makinayı  4ghz çıkartıyorlar diyorum
evga üzerine bir sürü forum açılmışken bir araştır diyorum

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2013, 23:15:53 ÖS »
Teşekkürler ancak toplama bilgisayarlar hiçbir zaman bana bir workstation tadını vermedi o yüzden workstation istiyorum.

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ağustos 16, 2013, 00:35:59 ÖÖ »
markalı workstation alsan toplasanda içindeki parçalar hep aynı parçalar ve seviyeleride çok yakın  olacaktır.sadece faturada farklı görünüyor.evdeki x5650 işlemcili topal makinam ile işyerinde aynı işlemcili z800 çarpıştırdım.hatta macpro x5690 ile çarpıştı.benimki aralarındaki tek kare render süre farkı 1.3s ben makinayı 5bine topladım onlar 18bine aldılar.keşke anakartı evga alsaydım diyorum simulasyon yapanlar çogu ile mesajlaştım adamlar çok memnunlar hızlarından

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ağustos 16, 2013, 00:43:25 ÖÖ »
ASlında bir istediğim 2x opteron 6282 se 2000 dolar
dört işlemcil deteği olan bir anakart
16 gb ram
Arkadaşlar peki anakartta ne tavsiye edersiniz evga diyorsunuz ancak Türkiyeye gelecek diyorlardı gelişmeler ne yönde? çift işlemcili 2011 bir anakart alsam diyorum..Asus kesinlikle istemiyorum bilmiyorum bana çok sorun çıkardı :(

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2013, 00:46:59 ÖÖ »
Sende iki adet mi var bu işlemciden?
Yok istediğim bu:) keşke olsa Türkiyede bulunur ancak bir zor 108o dolara civarı..ama amd'nin masaüstü performansı biraz beni korkutuyor ancak bu işlemci fiyatına göre çok iyi 16 core..

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : Ağustos 16, 2013, 00:51:15 ÖÖ »
dell t7500 ve z800 kullanıcısıyım. amd tavsiye etmiyorum ama senin bütçen bu makineler için az onu söyleyeyim.
niçin workstation istiyorsun ? ona göre tavsiye yazabilirim.

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ağustos 16, 2013, 00:54:18 ÖÖ »
3dsmaxte render bittikten sonra bilgisayarımın 20 dk kendine gelememesi
render alırken 8 fiziksel işlemciden bir tanesi almama rağmen bilgisayarın mouse'un sürekli kitlenmesi ve hantal bilgisayar..,
işlemcim 2600( K değil)
8 gb ram var..

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ağustos 16, 2013, 00:58:50 ÖÖ »
bende 2 adet var yurt dışından tanıdık sayesinde getiriyorum yoksa türkiyede o fiyatlara yüzünü göremiyiz.bende kartda amd.
bu arada 4 işlemci ben intel için araştırmıştım.şuan kartlardan ve performanslarından memnun olamayacagıma ikna ettiler açıkcası vazgeçtim. 2tane işlemci getirtip 4 xenon çalıştırabilirmiyim diye düşündüm olmadı.
ama 4 işlemci üzerine öğrendigim bir gerçekte  türkiye disbirturö olması gerek amd destekli aşağıdaki marka övüyorlar forumlarda başka modelleride olmalı araştırabilirsin tyan marka
http://techwizardguy.blogspot.com/2011/02/pr-tyan-launches-quad-socket-g34-server.html

kaan  asus haksızlık yaptıgımı sanmıyorum  evgacılar 2,67ghz  4ghz çıkartıyorsa gözüme baka baka testlerde apaçık ortada

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ağustos 16, 2013, 01:03:12 ÖÖ »
Peki arkadaşlar ne yapayım bu bilgisayar çoğunlukla tek kare render ve after effects, nuke ve preview işlemleri yapan programlarda kullanabileceğim bir bilgisayar toplamak istiyorum..
Asus'un o anakartı biliyorum ancak nette evga alın diyorlar..Bir zahmet yardımcı olun da arkadaşlar ya toplayayım şu bilgisayarı..ama çift işlemci kesinlikle olsun istiyorum..

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Ağustos 16, 2013, 01:06:04 ÖÖ »
o paraya intel xion veya extreme toplayamazsın çift işlemcili o yüzden üzgünüm bir tavsiye mektubu yazamayacağım sana. amd konusunda sorun yaşarsın gibi geliyor ama kesin yaşarsın diye birşey yok tabi.

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Ağustos 16, 2013, 01:07:44 ÖÖ »
Siz yazın lütfen 1 ayda değil de 2 ayda hallederim..

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Ağustos 16, 2013, 01:15:42 ÖÖ »
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-sunucu-server-dell-t5500-bilgisayar-115795340/detay
yukardaki makina gibi birşey lazım sana

yada yurt dışından tandık bularak parça getirmen  e5 seviyesinde  xenon bulamasan bile 5690 seviyesinde yurt dışından o paraya parça bulabilirsin

başka seçenek o paraya anca 2inci el bulursun.onuda datacenterdan alma sakın refuse edilmiş oluyor. kişilerden almaya bak

amd toplamak istiyorsan sakın core sayısına kanma.bitane amd workstation kullanıcısdan rica et bir test et gözlerinle gör sonra karar ver  pişman olma

yada animasyon simulasyon işine girmeyeceksen i73930 bol ramli makina topla kasmadan

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Ağustos 16, 2013, 01:16:47 ÖÖ »
animasyonla işim olmaz sadece tek kare.. ben genellikle karakter animasyona yüklencem..Bu arada tek işlemciyle çalışıyor mu bu çift işlemcili destekli anakartlar..Zaten bir firmada çalışıyorum sadece dışardan aldığım işleri bu bilgisayarda yapacam tek avantajı zaman kazandırcak..after effects de preview de hızlı olsun istiyorum o yüzden workstationda ECC ramlerin artısının bu olduğunu söylüyorlar..Arada matchmove yapıyorum asıl işim bu o yüzden de sekansların ram cache yazılarak ileri geri previewlerde takılmasını istemiyorum..çok şey mi istiyorum:)

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2013, 01:33:47 ÖÖ »
peki. dell t5500 Xeon E5645 işlemciler veya x5650 işlemciler takılıyor. t7500 almana tabiki gerek yok çünkü tek farkı büyük bir kasa ve ram genişlemesi harddisk genişlemesi gibi şeyler.
hp z 800 de dell precision a rakip oldukları için hemen hemen aynı ama büyük bir fark olarak x5690 yani 6 çekirdekli xion var hp de buda normalde 12 ht de 24 işlemci demek oluyor. bunlar gözle görülür performans demek.

diğer performans üniteleri :
ssd harddisk önemli
gtx 780 ekran kartı önemli cuda var çünkü (790 tavsiye edilmiyor cuda konusunda)

diğer parçalar ram, hdd  falan onlar zaten yüksek olmalı.
tabi şöyle bir durum var t5500 olsun veya hp z 800 kolezyum olsun ikiside pahalı (over 5000 $)

birde bu işin extreme olayı var oda intelin xion olmayan x86 dual soket ana kartı extreme d5400xs
eskiden adı skulltrail idi şmdi extreme oldu

iki tane extreme işlemci taklıyor yani iki corei7 takmışsın gibi oluyormuş. hiç görmedim ama dışardaki forumlarda övüyorlardı bir ara alacaktım getirtemedim ben. belki senin böyle bir imkanın vardır.

bunların dışında senin söylediğin bütçelerde corei7 olur hemde çok güzel olur dediğin sorunlar ortadan kalkar. gene ssd ve gtx li güçlü bir corei7 işlemci şöyle intel ana kartla falan canavar makine olur. ben olsam böyle yapardım. workstation herşeyi çözmez çünkü o yüzden zaten avid gibi after nuke gibi yazılımlara öneriliyor ws ler. max te render çözümü ws değil.

illa dell veya hp diyorsan da garantiyi bir tarafa bırakıp ebaydan falan parça parça veya bütün daha uyguna alabiliyorsun bunuda belirteyim.

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2013, 01:41:18 ÖÖ »
Teşekkürler yarın sabah devam edelim bugünlük bana donanım kafası yeter sağolun yardımlarınız için yalnız t5500 iyi gibi ancak bench de çok aşağılarda garip..
http://www.passmark.com/cpubenchmark/cpu_lookup.php?cpu=Intel+Xeon+E5645+%40+2.40GHz
iyi geceler..

Çevrimdışı PloKoon

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2013, 01:43:37 ÖÖ »
bizde var hem z800 ile hemde t7500 le karşılaştırdığında gözle görülür bir fark yok diyebilirim ki benim z800 üm x5690 yani var fark tabi ama uçurum değil. göz ardı edilebilir bir fark var. iyi geceler

Çevrimdışı Blacker

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2013, 02:01:17 ÖÖ »
benim fikrim x56xx serisi içinde en iyisi  para ve performans olarak 5650 dir. 5690 performans olarak 5ghz görüyor anakartın evga olursa. hayalim e7 :)
senin yerinde olsam o T5500 sahibine 3500teklif sunarım büyük ihtimal kabul eder elinde fazla vargibi
kabul etmezsede  sadece 2işlemcisine fiyat isterim 1750fiyat  çekerim enfazla  o başka türlü elinden çıkartamaz
ikisinden birin kabul eder tahminim.geriye kalan donanım otur istedigin gibi seç  :)
yada cüzdanı şıkıştırıp. aşağıdakini alacaksın 48gb  tesla c20 var üstüne yaslan arkana :)

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-sunucu-server-supermicro-server-ups-plus-switch-plus-yazilim-paketi-hediyeli-133240574/detay
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2013, 02:20:45 ÖÖ Gönderen: Mustafa Sarıçay »

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : Ağustos 16, 2013, 16:24:54 ÖS »
Tekrar mehabalar
Bu işlemcinin performansı hakkında ne düşünüyorsun arkadaşlar t5500 den bahsediyorum..benchlerde çok aşağılarda ancak siz iyi bir performans sunuyor derseniz sıkıntı yok..Ayrıca bunda 15.000 rpm lie sas diskler var o yüzden biraz daha cazip geldi..ayrıca youtube da videosunu izledim araba motoru gibi bir aksam var tranformers gibi maşallah :)Ayırca garantisini kontrol ettirrdim..2016 yazıyor ama bir yerde de 2013 yazıyor hangisini baz alacam acaba?Bu arada 290 dolara ebayde satılıyor bu kasa garip..