Gönderen Konu: NFT (Non Fungible Token) ve Refik Anadol'un Yapay Zeka ile ürettiği Eserleri  (Okunma sayısı 697 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Nev'i şahsına münhasır bir kişilik olan Alman düşünür, eleştirmen ve kuramcı Walter Benjamin'in "Pasajlar" isimli kitabında yer alan, "Tekniğin Olanaklarıyla Yeniden Üretilebildiği Çağda Sanat Yapıtı" isimli yazısında; orijinal bir sanat eserinin taşıdığı değer ele alınıyordu.

Benjamin, orijinal bir eser yapıldığı dönem itibariyle, yapıtı yapan sanatçı ile, taşıdığı anlam vs gibi unsurların yanı sıra, süreç içerisinde üzerindeki kalıntılar, küf, pas gibi kimyasal değişimlere bağlı olarak da bir auraya sahip olduğunu ifade ediyordu. Geçen yıldan bu yana değişen bazı şeyler var. Özellikle pandemi ile birlikte dijitalleşen yaşam aynı zamanda dijital sanat eserlerinin de orjinalliği konusunu ortaya attı.

İstanbul'daki sergisi sebebiyle kendisiyle yapılan ropörtajında Refik Anadol; yapay zeka kullanarak 24 saat çalışabildikleri stüdyo ekibiyle birlikte oluşturdukları eserleri her seferinde ilk defa gördüklerinden bahsediyor.

• Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
2 saat soğukta sırada bekleyip 15 dk içinde sergiyi gezdim. Sergi ücretsiz, sadece galoşa 5 tl isteniyor. Kendiniz de galoş götürebilirsiniz.

Bu sergi deneyimi klasik sergi anlayışından biraz daha farklı açıkcası. "Kripto Sanat Piyasası" konusunu da kapsayan bir yanı var. Sergiye dair izlediğiniz videolardan bazı anlamlar çıkarabilir ya da ne var ki bunda ben de benzer şeyler yapabiliyorum diyebilirsiniz. :) Nvidia, Samsung gibi sponsorluğunuz ve konseptinizi destekleyen bir hikaye anlatımı düşünceniz varsa elbette siz de Refik Anadol'un öncülüğünü yaptığı bu alanda çalışmalar üretebilirsiniz.

• Illustrator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Bu da nihayet videoya dönüştürebildiğim sergi deneyimim. Sergi 25 nisana kadar devam ediyor. Bizzat görmenizi tavsiye ederim. Yurtdışı sergilerinde sergi ücreti alınıyormuş.

• Illustrator