Gönderen Konu: İksir : Siyah Martı'nın Sinema Filmi  (Okunma sayısı 8722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
İksir : Siyah Martı'nın Sinema Filmi
« : Nisan 18, 2014, 11:28:26 ÖÖ »

Ekipten arkadaşlar müsayit oldukları zaman çalışma hakkında bilgiler verirlerse çok memnun oluruz...

• 3D Generalist

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: İksir : Siyah Martı'nın Sinema Filmi
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2014, 12:20:51 ÖS »
Türkiye animasyon sinema filmleri için ümidim azdı ama; bu gelişme güzel oldu :)

Türk animasyon ve sinema sektörü için güzel bir gelişme.

Umarım bir dönemin başlangıcı olur.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2014, 15:15:11 ÖS Gönderen: SonerYamak »

Çevrimdışı brainscan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2014, 13:15:05 ÖS »
Karakterler sanki mevcut ortama uymamış sırıtıyor..

Çevrimdışı SonerYamak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2014, 21:08:15 ÖS »
Sanki bazen cesaretle yapılan girişimleri ufak tefek şeylerden dolayı eleştirmeyip desteklemek gerekiyor ki daha iyileri yapılsın ki bizde sonra burada, bu ülkede animasyona dair bir şeyler yapılmıyor demeyelim, destekleyelim...

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2014, 22:44:34 ÖS »
karmasik duygular uyandiran bir fragman olmus.

oncelikle isin ne kadar surede ortaya ciktigini az cok biliyorum ama calisan arkadaslar sanirim bu bilgileri verirlerse daha dogru olur.

bazi sahneler "gorsel" olarak bekledigimden cok cok iyi, hele kediyi ilk gordugumuz (10.sn) sahne harika.ama devaminda teaser olmasina ragmen hem gorsel hem de animasyon olarak aksakliklar cikiyor, teaser'da da net hatalar gorebiliyorsak filmin butununde daha fazlasiyla karsilasabilecegimiz olasi bir durum.

ben ekibin kendilerine verilen olanaklari iyi degerlendirdigine inaniyorum, daha uzun calisma suresi, daha genis kadro ve butce ile daha iyisi cikar mi? cikar...

lakin, asil onemli konuya gelmek istiyorum.

biz suna takiliyoruz, hair/fur cok iyi! render harika! bir yerdeki animasyona bittim abi! vs vs vs

bunla bitmiyor arkadas, bu bilgisayar karsisinda ter dokmus arkadaslarin gururunu oksar en fazla, hak ettikleri takdiri almis olurlar fakat devamliliga gelirsek, evinde oturan hair/fur'den anlamayan anne babanin bir sonraki filmlere para harcamasini saglar mi?

sanirim bunu saglayacak sey, ne sirin kediler, ne keremcan, ne de gaglar: hikaye ve anlatimi.

daha yeni Gurkan ile toy story 1 uzerine konustuk, teknik olarak zilyon tane hatasi olan ve 20 yil once yapilmis bir film nasil oluyor da hala ilk onda? cevabi adinda sakli "story"

UMARIM bu film senaryo ve anlatim olarak cocuklarini sinemaya goturen anne babalara "kediyi kopegi ne guzel yapmislar" dan fazlasini soyletir de sonraki filmlere olan ilgiler artar, malum yapimcilar da bunu DAHA COK PARA olarak degil de PARA ve DAHA IYI IS olarak karsimiza cikarirlar, o iste emegi gecenleri de somurmeden

Ekibin eline saglik, basarilar.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2014, 23:40:26 ÖS »
Siyah Martı ekibini tebrik ediyorum. Elinize sağlık. =)

Görselleştirme ile uğraşanların senaryo aşamasına dahil olmasını beklemek ne kadar doğru, bilmiyorum. Sonuçta ekip işi herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyordur. Pixar kıyası her zaman yapacağız, en iyi örnek ama adil değil. Ortalamanın üzerinde iyi bir kalitede olduğunu düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2014, 23:55:04 ÖS Gönderen: stuck »
  • Illustrator

Çevrimdışı cgoz

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • ozan çivit
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2014, 00:07:00 ÖÖ »
? uzerime alindim ama ben senaryo yuklemesini ya da yazdiklarimi ekibe yonelik yazmamistim stuck, tamamen sektore ve produktorlere, genel olarak yazdigim birsey, yoksa tabii ki aralarinda arkadaslarimin da oldugu ekibin boyle birseyde sorumlu tutmak (kaldi ki hikayeyi bilmiyorum, belki cok keyiflidir) anlamsiz olur.
pixar orneginden ben de tiksiniyorum ama tam bu basligi okumadan once sohbette gecince yazmak istedim.

Mumya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2014, 00:30:38 ÖÖ »
Ben buna Emeklemeden koşmak desem, umarım çok ağır olmaz.

Bir sinema filminin, animasyon olup olmamasının hiç bir önemi yok.

Animasyon'un iyi olup olmamasının hiçbir önemi yok, çocuklar uzun süre pepe'yi de caillou'yu da seve seve izledi. Aksiyona da gerek yok, biz zaten kamerayı close-up tuttuk mu, bize konuşsalar yeter.

Ne belli, belki bir filmin fragmanının, filmin kendisinden daha kötü olduğuna şahit olabiliriz.

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2014, 00:58:12 ÖÖ »
? uzerime alindim ama ben senaryo yuklemesini ya da yazdiklarimi ekibe yonelik yazmamistim stuck, tamamen sektore ve produktorlere, genel olarak yazdigim birsey, yoksa tabii ki aralarinda arkadaslarimin da oldugu ekibin boyle birseyde sorumlu tutmak (kaldi ki hikayeyi bilmiyorum, belki cok keyiflidir) anlamsiz olur.
pixar orneginden ben de tiksiniyorum ama tam bu basligi okumadan once sohbette gecince yazmak istedim.

=) toy story örneğinden dolayı; aslında senaristin, prodüktörün animasyon geçmişini falan hesaba katmak lazım. John Lesseter, Brad Bird vs animatör, yazar, çizer, uçar, kaçar.... prodüksiyonun her aşamasına hakim bir akış Türkiye'de bu anlamda çok çok başlangıç aşamasındadır sanıyorum. Yetişmiş kalifiyeyi değerlendirecek ortam bulunamayabilir. Çoğu kişi işin rutin kısmını yapmakla yükümlü, biri söylüyor ve onlar da yapıyor.
  • Illustrator

Çevrimdışı aydinkarabudak

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Nisan 21, 2014, 18:38:26 ÖS »
Tüm Siyah Martı ekibini kutluyorum. Hepinizin elerine sağlık.

Çevrimdışı sarxan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • sArXaN's bLoG
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2014, 23:52:37 ÖS »
merhaba ,
ilginizden dolayı herkese teşekkür ederim.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, filmdeki tüm görseller Siyahmartı animasyonun  ekipi tarafından yapılmıştır. Filmin başından sonuna kadar aynı ekiple devam edilmiştir ki, zaten çok kısa zamanda çıkan bir filme yeni birisinin adapte olması -minimum bir aylık- bir süre gerektiriyor.
Büyük bütçe ve risk gerektiren bir iş ,onun için Siyahmartı yönetimi bize güvenerek böyle bir projenin altına girdiğinden bizde ekip olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık ve karşımıza hiç tahmin edilemeyeceği kadar sorunların çıkmış olmasına  rağmen çıkan sonuçtan çok memnunuz.

Filmin senaryo aşaması bir yıl sürdü ve sonrasında bir pilot çekim yapıldı. Anaokulundaki öğrencilerden oluşan bir çocuk grubuna filmin karakterleri ve senaryosu anlatıldı ve çocukların yaptığı yorumlar sonrasında senaryo bir kez daha gözden geçirilip 10 farklı şekilde tekrar yazıldı.
Çekimler Mayıs -Haziran  aylarında 70 kişilik kamera arkası ekip tarafından yapıldı.

Yurtiçinden ve yurtdışından bazı freelance arkadaşlarla ilk başlarda animasyon,rig vs. aşamalarda çalışılması planlansa da sonradan şirket içinde çözümlenmesine karar verildi . Renderler 3dsmax'de Vrayle alındı.Renderfarm olarak Rebusfarm tercih edildi.Fur için ise 3dsmaxın kendi Hair and Fur ‘ü kullanıldı.
Filmdeki Horoz karakterinin vucudundakı feather setup ( tuylerin attachmenti,karakter hareketine uyumu,  texture setup, vs.) özel script yazılarak yapıldı.
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2014, 05:34:57 ÖÖ Gönderen: sarxan »

Mumya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2014, 00:24:27 ÖÖ »
Filmin breakdown'ı çabuk düştü.

Çalışan ekibin gayreti yanında, cesaret edip sponsor olanları da tebrik etmek istiyorum.

Sinema filmi yapıyorsunuz, umarım, Türkiye'deki animasyon filmler için bir basamak oluşturursunuz da, başkaları da cesaret eder.

Ne dikkatimi çekti biliyor musunuz, Animayon filminde çocukları değil, büyükleri görüyoruz.
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2014, 00:27:54 ÖÖ Gönderen: Mumya »

Çevrimdışı osentatoglou

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Mayıs 02, 2014, 03:29:54 ÖÖ »
Selam arkadaşlar.
Yapılan yorumları okuyorum ve bazılarına hayret etmeden duramıyorum.
Arkdaşlar muhtemelen hepimiz ülkemizdeki animasyon sektörünun ne durumda olduğunun az çok farkındayız.
Fakat ne mutlu bizlere ki; böyle bir fırsat verildi ve elimizden geldiğince güzel bir iş çıkarmaya çalıştık.
Umarım bu tarz fırsatlar hepimizin eline geçer ve 3d sektörünü daha iyi yerlere taşır, ülkemizin adını bu konuda  üst sıralara çıkarırız. Görsel efekt denilince insanların aklına sadece Kanada ve Amerika yerine neden Türkiye gelmiyor sizce?
Benim kanaatime göre; ülkemizde herkes kendi çapımızda yaptığımız güzel işleri takdir etme değil eleştirme ve karalama peşinde. Bu sektörü bir zincir halka olarak düşünürsek ve her defasında bu zincirlerden birinin eksildiğini farzedecek olursak, halka sürekli küçülecek ve zayıflayacaktır.
Biz sektör için doğru bir adım attık. Umarım hepimizin eline gerçekten böyle fırsatlar geçer ve Tükiye'deki 3D sektörünü hakettiği yere hep birlikte taşırız...

Çevrimdışı levent Bilgin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • character animator /director
« Yanıtla #13 : Mayıs 06, 2014, 23:26:57 ÖS »
Levet Bilgin likes it

Çevrimdışı kaanali

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Mayıs 10, 2014, 19:26:17 ÖS »
Bugün galası yapılmış, bekleyip görelim...
  • 3D Animator

Çevrimdışı stuck

• Global Moderator
  • Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2014, 19:32:53 ÖS »
  • Illustrator

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Mayıs 10, 2014, 20:13:00 ÖS »
Köpeğin dışında karakter tasarımlarını sevdim Türkiye'de bir ilki deneyecek inşallah başarılı olur ve sektörde bir adım daha ilerlemiş oluruz.
  • 3D Generalist