Gönderen Konu: 3d yazılım paket fiyatları  (Okunma sayısı 3055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MaynusZero

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
3d yazılım paket fiyatları
« : Ocak 25, 2009, 18:01:04 ÖS »
Bir yazılımı amerikadanmı almak daha avantajlı yoksa yerli satıcısından mı? Bakıyorum bir anlamsızlık var. Türkiye'deki fiyatlar avro üzerinden ama amerikadaki fiyatlar dolar üzerinden. Şimdi Türkiye'den bir 3d yazılım aldığınızda amerikadaki fiyatından ortalama 25% ile 40% arasında daha fazla para ödüyorsunuz. Örnek vereyim LW Türkiyede 800avro amerikada 800 dolar. Türkiye'den aldığında 1600lira para vermiş oluyon amerikadan verdiğinde 1280 lira para veriyon yaaa. Hadi başka bir örnek. C4D Türkiye'de 700 avroya satılıyor. Bunu Türkiye'den aldığımızda 1400lirayı cebimizden çıkarıyoruz ama amerikdan aldığımızda ise daha ucuz olucaktır elbette. Çünkü amerika fiyatını bilmiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı Arif Osmanoğlu

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
Ynt: 3d yazılım paket fiyatları
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2009, 23:32:50 ÖS »
Teknik destekten dolayı olabilir, ayrıca bu distribütörlük maliyetli bir şey olsa gerek, ama Türkiye ve Amerika, Avrupa,Japonya...vs arasında ciddi fiyat farkalrı var, mesela Mustang Amerika'da 30 bin dolar burada 100 bin dolar, Audi A3 Almanya'da 16 bin euro burada 32 bin euro Iphone orda ucuz burda pahalı. Ama bizde de portakal ucuz :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Benzin

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2009, 23:37:14 ÖS »
Vergi, vergi, vergi...

Bazı dağıtıcılar azıcık fazla kar etmeyi düşünüyor olabilir, ama ürünlerin büyük bir çoğunluğu vergiler yüzünden böyle yüksek fiyatlı.

Eğer programı internetten indirebilecek şekilde satın alabiliyorsam, kesinlikle terchimi o yönden kullanıyorum.

Çevrimdışı MaynusZero

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ocak 25, 2009, 23:37:39 ÖS »
Hakkatten ya ben bunu düşünmemiştim. Teknik destek işin içine girince tabiki fiyatlar artarda bende tam bunu söylemek istiyordum. Çok ciddi fiyat farklılıkları var. Bunu nasıl halledecez? Heryana vergi konuyor bunu anlayamıyorum. Neyse esenlikle kalın.

Çevrimdışı arif akca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2009, 00:09:47 ÖÖ »
1. türkiye zengin ülke

2. çok kötü bi hikaye var hani padişah devamlı köprüye zam yapıyormuş halk ödüyormuş , padişah 10. zammı yapmış halk şuraya 2. köprüyü yapalım kuyruk oluyor demiş . işte o hikaye birazda.

Çevrimdışı arif akca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2009, 00:12:41 ÖÖ »
teknik destek nasıl destekliyor acaba kullanıcıyı? foruma soru sorar gibi destek alamazsam vermem para ben :D

Çevrimdışı osman safi (herbap)

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2009, 10:30:16 ÖÖ »
yazılım lisannsında şöyle bir durum var...

amerika / avrupa / asya lisansları diğer ülkede / kıtada geçersiz olabiliyor... haliyle teknik destek alamamanın yanında farkında olmadan yazılımı illegal kullanmışta (geçersiz lisans sebebi ile) olabiirsiniz...

somut örnek olarak şu an sağ ön çaprazımda duran adobe creative suite 3 design premium kutusunda,

only distribution in, europe /// central america /// africa /// south america /// middle east /// caribbean... not for distribution in asia pasific or north america

yazıyor...
  • 3D Generalist

Çevrimdışı Gokhan Sonmez (LW3D)

• Boş İşler Bakanı
  • Uzman
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gokhansonmez.com
« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2009, 10:53:01 ÖÖ »
Öncelikle Nisan 2007'de foruma attığım aşağıdaki başlığa bir göz atmanızı isteyeceğim...

http://www.sinefx.com/forum/index.php?topic=2086.0

Alıntı
Yazılımların ABD ve Avrupa fiyatlarının farklılık gösterdiği sizlerinde dikkatini çekmiş olabilir. Adobe'nin CS3'ü duyurmasından sonra bu fiyat farklılığı çok dikkat çekici olarak gözler önüne serildi.. aşağıdaki sayfada bu konuda bir takım bilgiler var.. Oldukça ilginç...( Sayfada yazılanlara göre, ABD'de After Effects $1000 dolara satılırken, Almanyada 730$, Ingilterede 795$ daha pahalı...)

Buradan görüldüğü gibi, bu bir yazılımla ya da bir ülkeyle değil, ABD ve Avrupa fiyatları arasında çok anlamı olmasada, böyle bir uygulamanın varlığından ortaya çıkıyor...

Bazı firmalar Avrupa fiyatı üzerine ek fiyatta bindirilebilir ama çalıştığım firmadan örnek vermek gerekirse, Avrupa fiyatıyla aynı fiyata ürünleri veriyoruz... Teknik destek konusunda yine kendi adımıza konuşayım, biz herkese destek veriyoruz. Ama ürününüz arızalandığı ya da sorun yaşadığınızda işleriniz biraz daha ağır yürüyor...Çünkü aldığınız ürünün kaynağını Avrupadaki merkeze, açıklamak zor ve zaman alıcı oluyor. Ama bizim müşterilerimizin tüm kayıtları Newtek Europe ve bizim tarafından tutulduğundan işlemler çok daha kısa sürüyor.

Birde şöyle düşünebilirsiniz...Bir projeyle uğraşıyorsunuz, olmaz ya, dongle'ınız yandı :) ne yapacaksınız, yeni dongle'ın gelmesi en azından 1 hafta...Ya da donanımınız zarar gördü...Bu durumda Türkiyedeki firmanız, size elindeki yedek sistemlerden sağlayıp işinizi bitirmenize yardımcı olabilir...Aksi durumda, ABD'de aldığınıza ulaş, ordan cevap al, elindeki gitsin..gelsin..kaybolmasın, gümrüğe takılmasın, biraz uğraşırsınız...

Bunları niye diyorum :) Lisans'lı alın Türkiyeden alın diye değil...Bunlarıda göz önüne alın...
  • 3D Generalist

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2009, 11:16:29 ÖÖ »
... Bunları niye diyorum :) Lisans'lı alın Türkiyeden alın diye değil... Bunlarıda göz önüne alın...

hehe :)
  • 3D Generalist

Çevrimdışı cemgul

• Deneyimli
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2009, 12:03:50 ÖS »
yazılımları sürekli crack kullanmak veya satın alınca da gidip amerikadan almak, Türkiye'de neden xx firmanın distribütorü yok, niye düzgün servis yok destek yok, niye adam gibi satıcı yok şeklinde şikayetlerimizin cevabıdır.

Ayda 1-2 lisans satarak bir yazılım distribütörü şirketin sağlıklı şekilde çalışıp hizmet vermesi mümkün değil. Yazılımı satın almaz indirir veya Türk distribütörden satın almazsan, yazılım satıcısı-temsilcisi diye bir adam bu ülkede hayatta kalamaz. Ya başka işlere girer, ya şirketi hayatta tutmak için hizmetini kısıtlar ve kalitesini düşürür, o da olmadı batar. Sen de birgün yazılıma yatırım yapmaya karar verdiğinde muatap olacak ciddi bir şirket bulamazsın şehrinde, ülkende.

Sonuç olarak "Türkiye'de niye adam gibi xxx yok" diye hepimiz şikayet ederiz. Ama birşey satın almaya gelince Türkiye'yi boşverip tamamen bireysel bir hareketle daha ucuza internetten veya yurtdışından alma yollarını arayarak kendi işimizi bencilce görürüz.
Benim de böyle yaptığım zamanlar oldu maalesef. Ama bunun uzun vadede yine bizlere zarar verdiğini düşünün.

Bu bizim efekt animasyon sinema-tv motion işlerinin bereketi her kademedeki insanın işini yapıp para kazanmasında. Sadece ben kazaniym diğerleri batsın düşüncemiz yüzünden "sektör yok sektör yok gelişmiyor, oluşmuyor" diye ağlamıyor muyuz hep :D
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2009, 14:07:58 ÖS Gönderen: cemgul »

Çevrimdışı MaynusZero

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2009, 14:16:42 ÖS »
Baya ilginç yazılar yazılmış. Birçoğumuz kendimize göre haklıyız da Gökhan abimizin yazdığı işte aradığım cevaptı. Ben genellikle eğer yazılım alacaksan yerli firmadan alıyorum ama donanım alacaksam internetten alıyorum. Çok ciddi fiyat uçurumları var. Artık bunlar dayanılmaz oluyor. Para yetmeyince yada lazım olduğunda bütün seçenekleri düşünmeniz gerek. Sonuçta herşey para üzerinde dönüyor. Eğer avrupadaki fiyat amerikadaki fiyattan daha pahalı ise ozaman bu tamamen satın alacak kişinin kendi tercihine kalmış bir durum. Eğer yerli destek alacaksa ozaman buradan almasında sakınca yok. Şimdi çok ilginç bir fiyatlandırma politikası anlatacağım.

IBM Dasaault sistemin üretmiş olduğu Catia yazılımını satın alarak pazarlamasını yapıyor. Dassault yazılımı üretiyor IBM satıyor. Ama çok ilginç size yazılımı satmıyor sadece kiralıyor. Catia yazılımı eskiden endüstriyel modellemede kullanılırken şimdi ise mimari çalışmalarda bile kullanılıyor. Hatta bir alt kategorideki yazılmı SolidWorks ile endüstriyel tasarımlara animasyon bile yaptırılabiliyor artık. Yazılımın pazarlanma taktiği çok başarılı. Yıllık kirasını öde. Eğer ödemezsen yazılmı senden geri alırım. Böyle bir yöntem eğer burda gelişirse çok büyük adımlar atarız. Bu yöntemin ülkemizde dahada yayılmasını temenni ediyor ve sözlerimi bitiriyorum. Esenlikle kalın.

• Uzman
    • Profili Görüntüle
    • ortaya karisik
« Yanıtla #11 : Ocak 26, 2009, 15:11:12 ÖS »
autodesk'te kiralama / üyelik / subscription yöntemini kullanıyor diye biliyorum?
  • 3D Generalist